Η κριτική των παικτών

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” από τον ΠΑΟΚ με σκορ 1-2, σε ένα βράδυ που οι περισσότεροι παίκτες των Πειραιωτών δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Μανιάτης, Μήτρογλου και Αφελάι πρόσφεραν ελάχιστα, με τους Φουστέρ και Μιλιβόγεβιτς συγκριτικά καλύτερους για λογαριασμό των ερυθρολεύκων.

kritiki

Ρομπέρτο: Προσπάθησε να αποτρέψει το μοιραίο στο γκολ του ΠΑΟΚ, δίχως να φέρει ευθύνη. Στις αρχές της επανάληψης σταμάτησε τον Σαλπιγγίδη από τα πέντε μέτρα, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο φοβερό σουτ του Περέιρα στο 50′ για το 1-2.

Ελαμπντελαουί: Από δικό του σάστισμα στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησε η φάση για το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Επιθετικά είχε πολλές κούρσες, όχι πάντα με επιτυχία. Δεν του έλειψε η διάθεση αλλά δεν είχε ουσία η προσπάθεια του.

Αυλωνίτης: Στον αέρα δεν είχε προβλήματα, στο χορτάρι ήταν εξίσου αποτελεσματικός, ωστόσο η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή για να θωρακιστεί η άμυνα του Ολυμπιακού. Δυσκολεύτηκε όταν ο ΠΑΟΚ βρήκε ανοιχτό γήπεδο. Δεν φέρει ουσιαστική ευθύνη για κάποιο από τα γκολ των φιλοξενούμενων.

Αμπιντάλ: Ζορίστηκε όσες φορές βρήκε απέναντι του τον ταχύτατο Περέιρα. Στο σετ παιχνίδι του ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα, χωρίς να αποφύγει 1-2 αβίαστα λάθη. Προσπαθεί με την εμπειρία του να αντισταθμίσει το χάντικαπ της ταχύτητας χωρίς να τα καταφέρνει πάντα.

Μαζουακού: Δημιούργησε πολλά προβλήματα με τις κούρσες του στον Σκόνδρα, αλλά τα γυρίσματα του στην περιοχή απομακρύνθηκαν από την άμυνα του ΠΑΟΚ. Ανασταλτικά δεν είχε προβλήματα με τον Σαλπιγγίδη παρά μόνο στην ευκαιρία του έμπειρου κυνηγού στις αρχές της επανάληψης

Μιλιβόγεβιτς: Κάλυψε σωστά τον χώρο του, έκλεψε μπάλες και προώθησε σωστά την μπάλα στους συμπαίκτες του. Δεν είχε σωστή συνεννόηση με τον Ομάρ στην φάση του δεύτερου γκολ του ΠΑΟΚ. Είχε ενέργεια και πάλεψε το παιχνίδι έως το τέλος.

Μανιάτης: Στο ανασταλτικό κομμάτι και μόνο περιορίστηκε η παρουσία του στην αναμέτρηση. Δημιουργικά δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου και ορθώς αντικαταστάθηκε μετά από μια ώρα αγώνα, με τον Κασάμι να παίρνει την θέση του.

Ντομίνγκες: Στόχος του ΠΑΟΚ ήταν να τον περιορίσει και τα κατάφερε σε μεγάλο ποσοστό. Ο Αργεντίνος είχε διάθεση και ήταν κινητικός, όμως δεν βρήκε συμπαραστάτες, ούτε πολλούς χώρους για να απειλήσει προσωπικά.

Φουστέρ: Πέτυχε το εκπληκτικό γκολ της ισοφάρισης του Ολυμπιακού, πρέσαρε σε όλο το 90λεπτο, άνοιγε χώρους για τον Μαζουακού και προσπαθούσε να πατήσει στην περιοχή για να δώσει στηρίγματα στον Μήτρογλου. Η πολύ καλή του απόδοση δεν έφτασε για να πάρει κάτι από το ματς ο Ολυμπιακός. Συγκριτικά ο καλύτερος των Πειραιωτών.

Αφελάι: Διάθεση είχε, πρωτοβουλίες πήρε, αλλά επί της ουσίας δεν κατάφερε να προβληματίσει την αντίπαλη άμυνα, ούτε μέσα από την δημιουργία, ούτε εκτελεστικά. Άφησε την θέση του στον Ντοσεβί μετά από μια ώρα αγώνα.

Μήτρογλου: Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βάλει σωστά την μπάλα μέσα στην περιοχή, εκεί που ο Μήτρογλου μπορεί να γίνει πολύ αποτελεσματικός. Ο ίδιος με προσωπικές ενέργειες δεν κατάφερε να ανησυχήσει τους στόπερ του ΠΑΟΚ. Προσπάθησε αλλά είναι φανερό πως διανύει παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Ντοσεβί: Μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι αλλά πέραν από κάποια κερδισμένα φάουλ και κόρνερ, δεν πρόσφερε κάτι περισσότερο. Φανερή η αδυναμία του να πατήσει περιοχή και να απειλήσει ευθέως.

Κασάμι: Ο Ολυμπιακός με την είσοδο του στο παιχνίδι κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και απέκτησε έναν έξτρα παίκτη με οργανωτικές ικανότητες στο γήπεδο πλην του Ντομίνγκες. Ωστόσο ο Ελβετός δεν είχε τον απαιτούμενο ρυθμό στο παιχνίδι και δεν μπόρεσε το κάτι παραπάνω.

Μπενίτες: Είναι σαφές πως πρόσφερε περισσότερα από τον Μήτρογλου σε κίνηση και ταχύτητα, επιλέγοντας να επιτεθεί κυρίως από μέσα αριστερά στην περιοχή. Η επίθεση του Ολυμπιακού κάπως σάλεψε αλλά ο Παραγουανός δεν κατάφερε να βρεθεί σε θέση βολής.

πηγή: RedPlanet.gr