Επιβλητική Ελλαδάρα, πεντάρα στο Καζακστάν και ραντεβού με τη Γεωργία στον τελικό!

Υπόθεση ενός ημιχρόνου! Η Ελλάδα διέλυσε με 5-0 το Καζακστάν στην OPAP Arena και έκλεισε θέση για τον τελικό των playoffs του Euro 2024, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Γεωργία την Τρίτη (26/03) στις 19:00.
Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο, με τους Μπακασέτα, Πέλκα, Ιωαννίδη και Κουρμπέλη να βρίσκουν δίχτυα και να απλουστεύουν τα πράγματα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της Γαλανόλευκης – με το αυτογκόλ του Ταπάλοφ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Το βλέμμα της Εθνική πέφτει πλέον στο μεγάλο ματς της Τιφλίδας, όπου θα ψάξει την πρόκριση στη τελική φάση του Euro της Γερμανίας.

Στο μυαλό του κόουτς
Σχηματισμό 4-3-3 επέλεξε ο Γκουστάβο Πογέτ, με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια και τους Μπάλντοκ, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Τσιμίκα στην άμυνα. Κουρμπέλης, Μάνταλος και Μπακασέτας αποτέλεσαν την τριάδα στα χαφ, με τους Μασούρα-Πέλκα στα άκρα της επίθεσης και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της.
Από την άλλη, ο Μαγκομέντ Αντίγεφ κατέβασε την ομάδα του με 5-4-1, έχοντας τον Σάτσκι στο τέρμα και Μπιστρόφ, Μαρότσκιν και Ερλάνοφ στα στόπερ – με Καΐροφ-Βορογκόφσκι στα άκρα. Τσεσνόκοφ, Μπεϊσεμπέκοφ, Ζαϊνουτντίνοφ, Αστάνοφ έπαιξαν στα χαφ, με τον Σαμορόντοφ στην επίθεση.