Η εμπειρία μίλησε, ο Ολυμπιακός νίκησε!

Ο Ολυμπιακός με γκολ του Εστεμπάν Καμπιάσο έφυγε νικηφόρος από την έδρα της Γιούνγκ Μπόις με 1-0 και ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League.

1527351

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η φετινή πορεία του Ολυμπιακού στο Europa League, καθώς πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Γιούνγκ Μπόις και έβαλε από νωρίς θεμέλια για τον πρώτο στόχο που είναι η πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι δείχνοντας να είναι και επηρεασμένος από τον αγωνιστικό χώρο καθώς ο συνθετικός χλοοτάπητας ήταν ένα πρόβλημα που απασχολούσε την ομάδα τις τελευταίες μέρες. Όσο πέρναγε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» άρχιζαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να παίρνουν μέτρα και να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Μια υπέροχη ομαδική προσπάθεια λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν αρκετή ώστε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του Ολυμπιακού με τον Εστεμπάν Καμπιάσο να σημειώνει ένα όμορφο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Η Γιουνγκ Μπόις πήρε μέτρα στο γήπεδο, είχε κάποιες καλές φάσεις αλλά η καλή άμυνα του Ολυμπιακού και ο πολύ σταθερός Λεάλι έκαναν τα πράγματα πολύ απλούστερα κρατώντας ως το τέλος μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Ο Μπέντο έχει ξεκινήσει ιδανικά στον πάγκο των «ερυθρόλευκων» καθώς δίχως η ομάδα να πιάσει κάποια υψηλά στάνταρ απόδοσης έχει καταφέρει να κάνει το 4 στα 4 με τρεις ευρωπαϊκές νίκες και μια μεγάλη σε έκταση κόντρα στην Βέροια.