Κυρίαρχος Ολυμπιακός, άλωσε με double score το «Ιβανώφειο»!

Απίστευτος Ολυμπιακός συνέχισε δυναμικά στην Α1 Μπάσκετ Γυναικών!
Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν με σκορ 91-45 τον Ηρακλή στο «Ιβανώφειο» και πήραν το 8ο συνεχόμενο ροζ φύλλο τους στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στο 11-1, πίσω από τον αήττητο Παναθηναϊκό του 12-0.
Το σύνολο του Θάνου Νίκλα έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, προηγούμενος με 23-2 μετά από 7 λεπτά δράσης. Ο Ηρακλής μείωσε σε 16-33 στις αρχές της β’ περιόδου, για να ακολουθήσει ένα 14-0 από τον Ολυμπιακό, το οποίο έφερε το σκορ στο 16-47 και τέλειωσε ουσιαστικά το ματς πριν το ημίχρονο.
Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Βίτολα που σε 23:56 λεπτά συμμετοχής είχε συνολικά 18 πόντους. Η Χριστινάκη ακολούθησε στους 17, η Ντιάν είχε άλλους 15 ενώ η Γουίλιαμς πρόσθεσε 12.
Διαιτητές: Παζώλης-Θεοδωρίδης-Τοπαλίδης
Τα δεκάλεπτα: 8-28, 18-53, 36-71, 45-91
Ηρακλής (Πολυμένης): Αυτζή 6, Γιαννούδη 1, Παπαροϊδάμη 2, Πράπα 12(1), Πατούνη, Γεροστεργίου 3, Στέφενς 9(1), Χάρις 12
Oλυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 12(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 5(1), Νικολοπούλου 9(1). Αναστασοπούλου 2, Δίελα, Βίτολα 18(3), Χριστινάκη 17, Κολλάτου 4, Τόμπιν 17