Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού!

Μάθετε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο UEFA Champions League, αυτό το Σαββατοκύριακο.

antipaloi_olympiakou

Μπάγερν Μονάχου – Κολωνία 4-0

Δεν σταματά πουθενά η Μπάγερν Μονάχου, που για ακόμα μια αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και πήρε το δέκατο της τρίποντο σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι Βαυαροί υποδέχθηκαν την Κολωνία στο Αλιάνζ Αρίνα και επικράτησαν με 4-0.

Το σκορ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε ο Άριεν Ρόμπεν στο 35ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα, η Μπάγερν διπλασίασε τα τέρματα της. Δράστης ο Αρτούρο Βιδάλ, μετά από ασίστ του Κομάν. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα και έδωσαν μεγάλες διαστάσεις στην επικράτηση τους. Ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, σκόραρε το τρίτο τέρμα (62’), για να έρθει ο Μίλερ στο 77’ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Ραφίνια, Μπόατενγκ (62’ Μαρτίνεζ), Αλάμπα, Ρόμπεν (65’ Κίμιχ), Βιδάλ, Ντούγκλας Κόστα, Μίλερ (78’ Τιάγκο), Λεβαντόφσκι, Κομάν.

Άρσεναλ – Έβερτον 2-1

Στην πρώτη θέση του αγγλικού πρωταθλήματος μετά από 10 αγωνιστικές βρίσκεται η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ. Οι «Κανονιέρηδες» συγκατοικούν στην κορυφή με τη Σίτι, με 22 βαθμούς έκαστος. Η λονδρέζικη ομάδα, υποδέχθηκε την Έβερτον και μετά από ένα δυνατό ματς, επιβλήθηκε με 2-1.

Η Άρσεναλ πέτυχε και τα δύο της τέρματα μέσα διάστημα λίγων λεπτών. Αρχικά, στο 36’, ο Οζίλ “σέρβιρε” και ο Ζιρού “εκτέλεσε” τον Χάουαρντ για το 1-0, ενώ στιγμές αργότερα ο Κοσιελνί έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενου το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να μειώσουν με τον Μπάρκλεϊ, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Άρσεναλ: Τσέχ, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Παουλίστα, Μπεγιερίν, Οζίλ, Καθόρλα, Κοκελίν, Τσάμπερλεϊν (81’ Φλαμινί), Σάντσεζ (89’ Γκίμπς), Ζιρού.

Ριέκα – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1

Την ήττα γνώρισε η Ντιναμό από τη Ριέκα και έπεσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μετά από 14 αγωνιστικές στο κροατικό πρωτάθλημα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο UEFA Champions League, ήταν αυτή που άνοιξε τον “χορό” των τερμάτων στο 5ο λεπτό με τον Φερνάντες.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να γυρίσουν την αναμέτρηση. Την αρχή έκανε ο Σάμαρτζιτς στο 50’ που ισοφάρισε την αναμέτρηση, για να έρθει ο Σαρμπίνι στις καθυστερήσεις του αγώνα να δώσει την μεγάλη νίκη στην Ριέκα.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Γιεζίνα, Ταραβέλ, Μάτελ, Γκονζάλο, Πίραβιτς, Μασάδο, Άντολιτς, Ρογκ, Φερνάντεζ (79’ Τσόριτς), Ενρίκεζ (38’ Μούσα), Πιάκα (59’ Σουντανί).