Ξέσπασε πάνω της με +30

Ο Ολυμπιακός με άμυνα που έσπαζε κόκαλα επικράτησε με +30  της Μπασκόνιας και έκανε το μεγάλο βήμα για την πρόκρισή στους 8 καθώς τώρα είναι 1 πόντο πάνω απο την ομάδα της Ισπανίας, και θα παλέψει με την Ρεαλ στο ΣΕΦ για την δεύτερη θέση του ομίλου.

Ο Ολυμπιακό έδειξε από το πρώτο μέρος ότι θα είναι ο κυρίαρχος του αγώνα καθώς μόλις στο ημίχρονο έβαλε 50 πόντους και η Μπασκόνια 28,  η Μπασκόνια πέρασε μπροστά 11-13 στο πρώτο μέρος αλλά μετά δεν ξαναπέρασε ξανά καθώς ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί και πήγε στο 18-13 μετά το Τάιμ Αουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε με ίδιους ρυθμούς  και το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με 76-43.

Αντίθετα στο 4ο δεκάλεπτο η χαλάρωση του Ολυμπιακού ο οποίος είχε να βάλει καλάθι σχεδόν 4 λεπτά η Μπασκόνια πίεσε και μείωσε μέχρι τους 26, αλλά μετά ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω του και διαμόρφωσε το τελικό  92-62

Ο Δημήτρης Αγραβάνης επέστρεψε ξανά στο παρκέ μέσα σε κλίμα αποθέωσης και έδειξε πολύ καλά στοιχεία έβαλε και 1 καλάθι

Επιπλέον Σφαιρόπουλος και Γιανκ  είχαν τιμητική τους από την εξέδρα καθώς αποθεώθηκαν, αλλά στο τέλος του αγώνα όλοι οι παίχτες χειροκροτήθηκαν ανάλογα

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62