Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 5-8

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 8-5 επί της Βουλιαγμένης, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο των ανδρών και βρίσκεται πλέον μία νίκη μακριά από την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

10300320_10152385919320185_7610857489019997684_n

Mια ανάσα από την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι με τον Φουντούλη σε μεγάλη ημέρα επιβλήθηκαν με 8-5 επί της Βουλιαγμένης και έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών. Πλέον, χρειάζονται μόλις μία νίκη για να πανηγυρίσουν ακόμα ένα πρωτάθλημα.

Το ματς:

Νευρικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι. Ρίχνοντας μεγάλο βάρος στην άμυνα τους τόσο η Βουλιαγμένη όσο και ο Ολυμπιακός ήταν άστοχοι στις πρώτες τους επιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως όλα τα γκολ της πρώτης περιόδου μπήκαν είτε σε παίκτη παραπάνω είτε με πέναλτι. Ο Ολυμπιακός έχοντας 2/2 στον παίκτη παραπάνω τελείωσε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 2-1.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η άμυνα ζώνης της Βουλιαγμένης δεν λειτούργησε, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Δεληγιάννη. Έτσι, οι ερυθρόλευκοι με επιθετικό όπλο τον Φουντούλη άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Οι παίκτες του Βλάχου δεν δέχτηκαν κάποιο τέρμα και με τα δύο τέρματα που σημείωσαν στην περίοδο πήγαν στο ημίχρονο όντας μπροστά με 4-1.

Η Βουλιαγμένη στην έναρξη της τρίτης περιόδου σκόραρε με τον Γούβη και μείωσε σε 4-2. Ο Ολυμπιακός όμως στη συνέχεια ήταν και πάλι εξαιρετικός. Με τον Κολόμβο να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Φουντούλη οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους 3-0 και ξέφυγαν με πέντε τέρματα (7-2).

Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να μειώσουν και τον Ολυμπιακό να παίζει και με τον χρόνο. Κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο τελικό 8-5 που τους φέρνει αγκαλιά με ένα ακόμα πρωτάθλημα.

Η σειρά πλέον είναι στο 2-0 και ο Βλάχος και οι παίκτες του θέλουν μόνο μία νίκη για να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου. Επόμενος αγώνας των δύο ομάδων είναι την ερχόμενη Κυριακή στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-2, 1-3, 3-1