Θετικό ξεκίνημα κόντρα στη Λαμία!!!

Στο πρώτο φιλικό, σχεδόν ένα μήνα από την ημέρα της έναρξης της προετοιμασίας για τη νέα σεζόν, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 4-0 σετ (25-11, 25-11, 25-10, 25-15) της Λαμίας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκες» με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή τους είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν από τη ρουτίνα των καθημερινών προπονήσεων, δίνοντας τη δυνατότητα στον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να προβεί σε ορισμένες δοκιμές και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Το τεχνικό επιτελείο χρησιμοποίησε όλες τις αθλήτριες με εξαίρεση την Κατερίνα Γιώτα, η οποία βρίσκεται στο στάδιο επανόδου στην ενεργό δράση. Από κει και πέρα, οι νταμπλούχες πήραν σε 57’ λεπτά τα τρία σετ, και ακολούθησε και το 4ο το προπονητικό, με συνολική διάρκεια 1 ώρα και 18 λεπτά.

Με 14 άσσους και 11 μπλοκ ολοκλήρωσε το ματς ο Ολυμπιακός, που είχε ως πρώτη σκόρερ την Σάσκια Χίπε με 18, ενώ ακολούθησαν η Λαζάρεβιτς-Ζιβογίνοβιτς με 12, η Σκοτ με 11, η Ζακχαίου με 10, η Λαμπρούση με 9, η Τοτσίδου με 8, η Καλανταρίδου με 7 και η Χριστοδούλου με 5.

To επόμενο φιλικό είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (21/9) στις 16:00 στο Ρέντη με αντίπαλο τον Πορφύρα, ενώ την ερχόμενη Τετάρτη (25/9) θα ακολουθήσει η εντός έδρας αναμέτρηση με το Μαρκόπουλο.

Τα σετ: 4-0 σε 1:18′, 25-11 (18’), 25-21 (22’), 25-10 (17’), 25-15 (21’)