Υδατοσφαίριση: Ελλάδα – Ισπανία 12-11: Τεράστια νίκη – πρόκριση με χρυσό γκολ Αργυρόπουλου (pics)

Σε έναν ημιτελικό θρίλερ η Εθνική έδειξε τσαγανό και προκρίθηκε στον Super Final – Τελικό την Κυριακή με Μαυροβούνιο

Δείτε την εκπομπή μας :

Με πείσμα και τσαγανό, σε έναν αγώνα θρίλερ, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών πήρε μεγάλη νίκη επί της Ισπανίας με 12-11, στον ημιτελικό της Προκριματικής φάσης της Ευρωπαϊκής ζώνης, στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας, το Σάββατο (9/1) το βράδυ και προκρίθηκε στην τελική φάση (Super Final) του World League (26 Ιουνίου – 2 Ιουλίου 2021).

Έτσι, την Κυριακή (10/1) στις 21.00 (ώρα Ελλάδας) η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα αγωνιστεί στον τελικό της Προκριματικής φάσης απέναντι στο Μαυροβούνιο (επικράτησε με 14-10 της Ιταλίας στον πρώτο ημιτελικό).

Οι Έλληνες διεθνείς έπαιξαν σπουδαίο πόλο, είχαν πολυφωνία στην επίθεση και επικράτησαν απέναντι σε μια από τις πιο ποιοτικές ομάδες της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης, με τον Στέλιο Αργυρόπουλο – Κανακάκη να πετυχαίνει το χρυσό γκολ, 6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, με έναν κεραυνό.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το πρώτο λεπτό. Οι Ισπανοί στο πρώτο ημίχρονο ήταν πάντα μπρστά στο σκορ, αλλά οι Έλληνες διεθνείς έβρισκαν τρόπο αντίδρασης (4-5).

Η Εθνική ομάδα, όμως, είχε ένα ονειρικό τρίτο οκτάλεπτο. Με επιμέρους 4-1 πήρε προβάδισμα 2 γκολ (8-6) και εντυπωσίασε κρατώντας τους αντιπάλους σε χαμηλό σκορ.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη. Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με 9-7, αλλά οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 9-9. Με γκολ των Αλέξανδρου Παπαναστασιου (3.53) και Δημήτρη Σκουμπάκη οι Έλληνες πήραν εκ νέου προβάδισμα 2 τερμάτων (11-9). Οι Ισπανοί αντέδρασαν και πάλι. Με τέρματα του Μπαρμπόζο και του Γρανάδος (1.35) ισοφάρισαν σε 11-11. Το χρυσό γκολ της νίκης πέτυχε ο Στέλιος Αργυρόπουλος 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 12-11

Οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 4-1, 4-5.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μαρτίν): Λόπεθ, Μουνιαρίθ 3, Γκρανάδος 2, Φαμέρα 1, Σαναχούγια, Λαρούμπε, Μπαρόσο 2, Φερνάντεθ 1, Καμπάνιας, Περόνε 1, Μάλιαραχ, Μπούστος 1, Αγκίρε.