Τρένο ο Ολυμπιακός Β!!! Πέρασε με νίκη από την Καρδίτσα! (0-1)

Με γκολ του Βασίλη Σουρλη ο Ολυμπιακός συνεχίζει το τρένο του φτάνοντας την 6η θέση.

Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν σπουδαίο διπλό μέσα στην Καρδίτσα, επικρατώντας της Αναγέννησης με 1-0 για την εξ αναβολής 27η αγωνιστική της Super League 2 χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Βασίλη Σουρλή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
Πέρασε τον Ηρακλή ο Ολυμπιακός Β’, ανέβηκε στην 6η θέση του βόρειου ομίλου και μείωσε τη διαφορά του στους 2 βαθμούς από την Αναγέννηση που βρίσκεται στην 5η θέση.

Η Καρδίτσα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Κράτησε την μπάλα στα πόδια της, με το πρώτο 20λεπτο να της ανήκει. Ο Ολυμπιακός Β’ ωστόσο δεν άφησε ανοιχτούς χώρους και πέρα από μια καλή στιγμή του Μπαστόνι που αστόχησε με προβολή στο 24ο λεπτό, δεν άφησε τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν κινδύνους.

Από το 20ο λεπτό και μετά, οι Ερυθρόλευκοι πήραν τα ηνία στο πρώτο μέρος. Οι ποδοσφαιριστές του Ιμπαγάσα ανέβασαν στροφές, με το κέντρο της ομάδας του να κερδίζει σχεδόν όλες τις μονομαχίες στον άξονα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 38ο λεπτό, όταν ο Μαρίνος έκανε τη σέντρα, με τον Αποστολόπουλο ωστόσο να αστοχεί με το κεφάλι από καλό σημείο. Η τεράστια ευκαιρία ήρθε στο 44′.

Ο Ντιαμπό πήρε την μπάλα από τα πλάγια, μπήκε προς την περιοχή, ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Θεολόγη ο οποίος απέκρουσε και κράτησε το 0-0, στη μεγαλύτερη φάση του πρώτου 45λεπτου.

Ο ίδιος παίκτης, λίγο έλειψε να σκοράρει με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ντιαμπό έφυγε και πάλι από τα πλάγια, ωστόσο το πλασέ του κατέληξε δίπλα από την εστία του Θεολόγη.

Η κούραση άρχισε να «χτυπάει» και τις δύο πλευρές, καθώς ο ρυθμός έπεφτε συνεχώς όλο και περισσότερο. Η ποιότητα των ποδοσφαιριστών του Ιμπαγάσα ωστόσο ήταν αρκετή για να δώσει στον Ολυμπιακό ένα μεγάλο «τρίποντο» μέσα στην Καρδίτσα!

Ο Κίτσος έκανε φοβερή κάθετη πάσα στον Σουρλή, εκείνος πλάσαρε άψογα και έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό Β’ στο 78ο λεπτό!

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τσακμακίδης): Θεολόγης, Γκουγκούδης, Καρανίκας, Καρρίκι, Κοτσώνης, Γκίνη, Μπάλλας, Αθανασιάδης (79′ Β. Θεολόγης), Μπαντιμπανγκά (69′ Πολίτης), Μπενγκόα (69′ Μάνιος), Μπιανκόνι.

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Κινκουέ, Μπα, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Μαρίνος (71′ Νίκολιτς), Βοΐλης, Κίτσος, Νταμπό (60′ Πινακάς), Σουρλής.