Την πρώτη του νίκη στη Handball Premier πήρε ο Ολυμπιακός!!!

Την πρώτη του νίκη στη Handball Premier πήρε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής που έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 26-18 του Άρη Νίκαιας. Θυμίζουμε, στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από την ΑΕΚ και την προηγούμενη εβδομάδα είχε ρεπό.

Δείτε την εκπομπή μας :

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν με ευκολία την αντίσταση του Άρη Νίκαιας και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Διομήδη Άργους την προσεχή Τετάρτη (7/10, 18:00).

O Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα 5 λεπτά χάρη στα τέρματα των Κανδύλα, Ζάγια (2) και Μιλοβάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 με τους Χουρσουντιάν (5:50) και Μελετάκο (7:35) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν στο +5 το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 9-4 με τον Παπαδόπουλο στα 16:46. Ακολούθησε το τέρμα του Βλάχου (19:50), όμως ο Θρύλος με ένα νέο 5-0 σερί, έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερή τιμή της για το +8 και με το σκορ στο 15-7 να διαμορφώνεται από τον Κλιάιτς, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Τον απόλυτο έλεγχο είχε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το 24-17 διαμορφώθηκε από τον Μιλοβάνοβιτς στα 50:14. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Θρύλο να φτάνει στη τελική επικράτηση με 26-18.

Πεντάλεπτα: 4-0, 5-3, 7-4, 10-7, 12-7, 15-7 (ημχ.), 17-9, 19-12, 21-14, 23-17, 25-18, 26-18

Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 6, Καραμπουρνιώτης 3, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Κόμπετιτς, Δεληχρήστος 3, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 2, Κλιάιτς 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης.

Άρης (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Αθανασίου, Βλάχος 3, Δ. Μελετάκος 4, Γ. Μελετάκος 3, Τζάνος, Μπάρμπας, Κοκκοράκης 2, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης, Τόμσον, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Μινάρδος, Χελιώτης.

Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 3/4-4/6