Θα χάσει από ποιον; Ολυμπιακός-ΟΦΗ 2-1

Η νίκη του Θρύλου, επί του ΟΦΗ, με 2-1, αλλά και η ήττα του ΠΑΟΚ, από την ΑΕΚ, στην Τούμπα, έφερε τον Ολυμπιακό και τυπικά, πλέον στην κατάκτηση του 45ου πρωταθλήματος, αφού… πλέον δεν γυρνάει! Ό,τι και να γίνει εκτός γηπέδων, η διαφορά του Θρύλου ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ και σήμερα και είναι, πλέον… επίσημο με τα όλα του! Στο τέλος του ματς οι παίκτες πανηγύρισαν με την ψυχή τους και το γιόρτασαν, παίρνοντας έτσι και… δυνάμεις, για τη συνέχεια! Εμφανίζοντας δύο πρόσωπα, ένα πιο… μαγκωμένο, στο πρώτο μέρος και ένα πιο άνετο και αεράτο, στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ και με Χασάν Χ2 έφτασε στον στόχο του!

Δείτε την εκπομπή μας :

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3 και αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα. Πολλοί ποδοσφαιριστές έχουν να δώσουν και να δείξουν πράγματα και έτσι ο Μαρτίνς έδωσε ευκαιρίες! Ο Αλέν, ο Γκασπάρ, ο Καφού, ο Χασάν, πήραν περισσότερα λεπτά συμμετοχής και στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους έδειξαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό. Καμία σχέση, βέβαια, δεν είχε ο ρυθμός, με τα προηγούμενα ματς. Η αυξημένη ζέστη, η κόπωση, οι αλλαγές και η διαφοροποίηση στη χημεία της ενδεκάδας, εμφάνισαν έναν Ολυμπιακό διαφορετικό στο γήπεδο.

Στο πρώτο μέρος ο Θρύλος έδειξε σημάδια κόπωσης, σε αρκετούς από τους παίκτες του, ενώ και η ζέστη δεν βοηθούσε ιδιαίτερα. Ο Θρύλος προηγήθηκε παίζοντας πολύ από τα άκρα και ανοίγοντας το παιχνίδι εκεί, από τον άξονα. Ο Γκασπάρ ήταν πολύ ενεργητικός στο παιχνίδι και έφτιαξε το πρώτο γκολ, παίρνοντας την πάσα του Φορτούνη.

Ο Θρύλος όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του. Ο ΟΦΗ βγήκε μπροστά, όπως κάνει συνήθως. Παίζοντας ανοικτά και παίρνοντας μέτρα, κατάφερε να ισοφαρίσει, πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Μαρτίνς έκανε άμεσα αλλαγές, δείχνοντας ότι το 1-1 δεν του κάνει. Με Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί και Ομάρ στην ενδεκάδα, στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός έψαξε το δεύτερο γκολ, για να πάρει προβάδισμα. Και τη νίκη, εν γένει. Ο ΟΦΗ, ωστόσο, αμυνόταν σωστά και κρατούσε.

Η πίεση έφερε καρπούς και ο Ομάρ κέρδισε καθαρό πέναλτι από τον Ζοάο στο 78’! Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά, αλλά… έγινε κι αυτό. Ο Ματιέ αστόχησε!

Λίγο μετά, όμως ο Ομάρ έδωσε τη λύση! Τρομερή σέντρα, κεφαλιά Χασάν και δεύτερο γκολ, από τον Αιγύπτιο! Μετά το νικητήριο στο Περιστέρι, βάζει και το δεύτερο με τον ΟΦΗ, εδώ και τον Ολυμπιακό ξανά σε θέση οδηγού!

Προβάδισμα το οποίο ο Θρύλος δεν έχασε με τίποτα, μέχρι το τέλος! Συνεχίζει, λοιπόν, αήττητος και προχωρά, μέχρι να κάνει απονομή του 45ου, να σηκώσει το Κύπελλο και να πάει ψηλά στην Ευρώπη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Μπα, Τσιμίκας (46’ Ελαμπντελαουί, Καφού (58’ Ελ Αραμπί), Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης (84’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (46’ Βαλμπουενά), Χασάν (83’ Λοβέρα).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Δεληγιαννίδης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Βαφέας (89’ Νοικοκυράκης), Κοροβέσης (61’ Μεγιάδο), Ναμπί, Στάικος (61’ Νέιρα), Ζοάο Βίκτορ, Σακόρ, Μάνος (61’ Φιγκεϊρέδο).