Τα πρώτα εισιτήρια για το Final 8

Στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και την Κοπεγχάγη κατέληξαν τα δύο πρώτα εισιτήρια για το Final 8 του Europa League. Ας δούμε τι έγινε στα δύο πρώτα παιχνίδια.

Δείτε το Pre-Game για τον μεγάλο αγώνα του Ολυμπιακού στην Αγγλία!

Στην Ουκρανία, ανεβάζοντας στροφές στο φινάλε του αγώνα η Σαχτάρ Ντόνετσκ σκόραρε τρεις φορές (3-0) στο φινάλε κόντρα στη Βόλφσμπουργκ και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε με συνολικά δύο νίκες στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ. Σε συνδυασμό με τη νίκη τους στο πρώτο ματς (2-1) οι Ουκρανοί εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, που για πρώτη φορά εφέτος θα διεξαχθεί σε μορφή Final 8 στη Γερμανία.

Εκεί η Σαχτάρ θα αντιμετωπίσει (πιθανότατα) τη Βασιλεία, η οποία είχε επικρατήσει με 3-0 της Άιντραχτ μέσα στη Φρανκφούρτη. Τα τέρματα των Ουκρανών πέτυχαν ο Μοράες στο 89’ και στο 90’+3’ και ο Σόλομον στο 90’+1’.

Να σημειώσουμε ότι και οι δυο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες. Ο Μπρουκς στο 70’ λεπτό αποχώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από το παιχνίδι αφήνοντας την Βόλφσμπουργκ με δέκα παίκτες. Δυο λεπτά νωρίτερα στο 68’, είχε δει απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κοχοσλάβα, αναγκάζοντας την Σαχτάρ να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα έστω και για λίγο.

Την ίδια ώρα, η Κοπεγχάγη κατάφερνε και αυτή να προκριθεί, σε βάρος της Μπασακσεχίρ και με ανατροπή. Οι Δανοί νίκησαν με 3-0 την τουρκική ομάδα, ανατρέποντας την ήττα του πρώτου αγώνα, όπου είχαν χάσει με 1-0. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν στο 4’ ο Βιντ και στο 53′ ο ίδιος παίκτης με πέναλτι και στο 62’ ο Φαλκ. Έτσι προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ και θα βρουν μπροστά τους το νικητή του ζευγαριού Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-ΛΑΣΚ Λιντς. Το νοκ άουτ παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 10 Αυγούστου στην Κολωνία.