Τα «καρφώματα» δεν έχουν τελειωμό!

Εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι τη φετινή χρονιά ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και δυσκολεύτηκαν μόλις για ένα σετ, τελικά επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και έτσι παρέμειναν για μια ακόμα εβδομάδα μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας της Volleyleague.

Μάλιστα, ο Θρύλος έδειξε για μια ακόμα φορά την ανωτερότητά του κόντρα στον ΠΑΟΚ, μετρώντας μόνο φέτος ένα σερί 4-0 νικών σε όλες τις διοργανώσεις.

Με τη νίκη αυτή οι Πειραιώτες, έφτασαν στους 26 βαθμούς, συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας μάλιστα τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση 5 βαθμών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και να το αυξάνει στο +2 στο 6-4, στο 8-6 με τον Γκέργκι και στο 9-7 με τον Ασπιώτη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 9-9 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι το 12-12, σημείο στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» με δυο σερί πόντους των Ασπιώτη και Γκέργκι επανέφεραν το προβάδισμα του +2 στο 14-12. Ο ίδιος παίκτης με επίθεση ανέβασε το δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +3 σημειώνοντας το 17-14 που ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να ζητήσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτες διατήρησαν αυτή διαφορά (18-15, 19-16), την οποία διεύρυναν στο +4 για το 20-16 μετά από επίθεση του Σωτηρίου που κατέληξε άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 22-17 και στο 23-18 ενώ ο Ασπιώτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ τον έφερε στο πρώτο σετ μπολ (24-19). Ο Ασπιώτης ήταν αυτός που τελείωσε το σετ σημειώνοντας το 25-21, με τον 6ο πόντο του, έχοντας και 6/7 επιθέσεις!

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο νωθρά στο 2ο σετ και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν το προβάδισμα. Αρχικά ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 3-6 για να ισοφαρίσει προσωρινά σε 6-6. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (7-10, 8-13, 9-15) και το διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του σετ ο οποίο πήραν με 19-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Πιο αποφασιστικά ξεκίνησε ο Θρύλος στο 3ο σετ, στην έναρξη του οποίου προηγήθηκε με 5-2 και διατήρησε τον έλεγχο φτάνοντας στο 10-6 αρχικά και στο 12-8 στη συνέχεια. Το 23-12 έγινε με άνεση με το «ερυθρόλευκο» μπλοκ να είναι ασταμάτητο πάνω στο φιλέ, δίνοντας διαδοχικούς πόντους Πειραιώτες . Ο Πετρέας κάρφωσε και κέρδισε το άουτ από την λάθος υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ο Φίνγκερ με άπιαστο καρφί, τελείωσε το σετ στο 25-14, για το 2-1 στον αγώνα.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά και προηγήθηκε με 3-1 και 10-6, έχοντας το έλεγχο. Ο Φίνγκερ κυριαρχεί στο φιλέ δίνοντας εκ νέου προβάδισμα με τρεις πόντους στους «ερυθρόλευκους» για το το 15-12. Οι δυο ομάδες στη συνέχεια ήταν κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να αντιδρούν σωστά στα κρίσιμα σημεία. Ο Χουσάι με έξυπνο πλασέ κέρδισε τον 21ο πόντο του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας το 21-18. Το σετ ήρθε στα ίσα (21-21), με σερί 3-0, των φιλοξενούμενων, οι οποίο στη συνέχεια προηγήθηκαν με 22-21. Κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Χουσάι και νέα ισοπαλία, στο 23-23. Λάθος σερβίς από την ομάδα της Θεσσαλονίκης για το 24-24, στο τέταρτο σετ. Πολύ δυνατό σερβίς του Γκέργκι και στην κόντρα επίθεση ο Πετρέας έκανε το 28-27. Μπλοκ από Βουλκίδη και Χουσάι και 30-28 στο σετ, με τον αγώνα να τελειώνει με 3-1 σετ και τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την 12η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Φίνγκερ με 18 πόντους και ακολούθησαν Γκέργκι και Χουσαί που είχαν από 11.

Τα σετ: 3-1 σε 1:54, 25-21 (29’), 19-25 (24’), 25-14 (22′), 30-28 (38′)