Σπάρτα Ρότερνταμ – Αϊντχόφεν 3-5: Ξέσπασε η PSV!

Η Αϊντχόφεν επέστρεψε στις νίκες, διέλυσε με 5-3 στο Ρότερνταμ τη Σπάρτα και πλησίασε στον πόντο από την κορυφή!

H Aϊντχόφεν αντέδρασε στην ήττα από την Άλκμααρ, επικράτησε της Σπάρτα με 5-3 στο Ρότερνταμ και βρέθηκε στο -1 από τον Άγιαξ (με ματς λιγότερο ο Αίαντας). Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, εκμεταλλεύθηκαν τις αμυντικές αδυναμίες των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Σμιτς. Η αντίδραση της αντιπάλου του Ολυμπιακού ήρθε στο 20ο λεπτό, με τον Μάουρο Τζούνιορ να ισοφαρίζει σε 1-1. Εντυπωσιακό το ξεκίνημα στην επανάληψη για την Αϊντχόφεν και σε δυο λεπτά «καθάρισαν» το ματς. Στο 47’ ο Μαλέν έκανε το 2-1 και στο 49’ ο Μαντουέκε πέτυχε το 3-1. Η PSV είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 71’ ο Μαξ έκανε το 4-1. Ωστόσο, τα λάθη στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στη Σπάρτα να… ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Γκράβενμπερχ στο 75′ και ο Χάρτσουχ με πέναλτι στο 87′ σκόρπισαν… άγχος στην αντίπαλο του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά στο 90+3’ ο Μαλέν σκόραρε για δεύτερη φορά και διαμόρφωσε το 5-3.