Σε κίνδυνο !!!! Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 8-10

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Φερεντσβάρος, χάνοντας εντός έδρας με σκορ 10-8, και πλέον η πρόκριση μπαίνει σε κίνδυνο

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 10-8 από τη Φερεντσβάρος στο «Παπαστράτειο», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του LEN Champions League, με την πρόκριση στο Final-8 της διοργάνωσης να γίνεται πλέον πολύ δύσκολη για τους Ερυθρόλευκους.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έμεινε για περίπου δέκα λεπτά χωρίς σκορ από τα μέσα του τρίτου οκταλέπτου και έπειτα, κάτι που επέτρεψε στους Ούγγρους να χτίσουν μια μικρή διαφορά, την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος, παρά την προσπάθεια επιστροφής των Πειραιωτών.

Πλέον οι Ερυθρόλευκοι πέφτουν στην 5η θέση της βαθμολογίας και θα κυνηγήσουν τη Φερεντσβάρος στις δύο εναπομείναντες αγωνιστικές για να καταφέρουν ό,τι καλύτερο μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν αρκερά νευρικές με καμία από τις δύο να μην μπορεί να σκοράρει στα ίσα. Οι Ούγγροι έκαναν το 0-1 στον παραπάνω με τον Μερκούλοφ, όμως οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν την ισοφάριση σε 1-1 με τον Φουντούλη επίσης στον παραπάνω.

Η δεύτερη περίοδος παρέμεινε πολύ αμφίρροπη, όμως οι δύο ομάδες ήταν πιο απελευθερωμένες επιθετικά, εξακολουθώντας να σκοράρουν όμως μόνο στον παραπάνω. Αρχικά, ο Ολυμπιακός έκανε 2-1, με τη Φερεντσβάρος να φτάνει στο 2-3. Στη συνέχεια, έγινε το 3-3, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 4-4.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Ούγγροι παρουσιάστηκαν καλύτεροι, βρίσκοντας γκολ στον παραπάνω, την ίδια στιγμή που οι Ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά με τον Βόγκελ να κάνει ορισμένες σημαντικές επεμβάσεις. Έτσι στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου η Φερεντσβάρος κατάφερε να χτίσει μια καλή διαφορά κάνοντας το 6-9.