Σαν σήμερα : Τσάρος στην Μόσχα ο ΘΡΎΛΟΣ!!! Ρούμπιν Καζάν-Ολυμπιακός 0-1 (Vid)

Δείτε την εκπομπή μας

O Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε από τους -13 της Μόσχας και πήρε πολύτιμο διπλό με 1-0 επί της Ρούμπιν Καζάν, που του δίνει ουσιαστικά το μισό εισιτήριο πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League.

Oι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς ανώτεροι και πλέον στη ρεβάνς στο Καραϊσκάκη έχoυν το πάνω χέρι. Έχασε πέναλτι στο 75′ η Ρούμπιν, απέκρουσε ο Κάρολ που μπήκε στη θέση του αποβληθέντα Μέγερι!

Στο πρώτο τέταρτο οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο της μπάλας. Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 15′ με το σουτ του Βαλντές που μπλόκαρε σταθερά ο Μέγιερι. Η συνέχεια ήταν καθολικά υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος απείλησε με σουτ των Μανιάτη στο 16′ και Χολέμπας στο 17′.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Ερυθρόλευκοι κράτησαν την κυριαρχία τους και την πολύ καλή αμυντική λειτουργία τους, έχοντας μάλιστα τον τραυματισμό του Μέλμπεργκ, που αποχώρησε στο 33′. Μάλιστα, είχαν μια καλή στιγμή στο 40′, όταν ο Τζιμπούρ βρέθηκε στην περιοχή, αλλά τη στιγμή που πήγε να σουτάρει, κόπηκε έγκαιρα από τους αμυντικούς των Ρώσων.

Το β’ ημίχρονο η Ρούμπιν μπήκε πιο δυνατά και απείλησε στο στο 48′, όταν ο Βαλντές βρέθηκε απέναντι από τον Μέγιερι, αλλά ο Ούγγρος τον νίκησε πέφτοντας στην δεξιά γωνία του.

Στη συνέχεια η ρωσική ομάδα έδειξε να είναι πιο δραστήρια, όμως ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να αναζητά το γκολ και το πέτυχε στο 71′. Προηγήθηκε κεφαλιά του Μακούν στο δοκάρι και στο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Φουστέρ σούταρε μέσα από την περιοχή μετά από διώξιμο των αμυντικών και άνοιξε το σκορ για τους Ερυθρόλευκους.

Δύο λεπτά αργότερα (73′), ο Μέγιερι ανέτρεψε τον Καραντενίζ μέσα στην περιοχή, ο Σέρβος διαιτητής έδωσε πέναλτι και απέβαλε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, όμως ο Κάρολ που πέρασε στο ματς, στην πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα, έπεσε στην αριστερή γωνία του και απέκρουσε την εκτέλεση του Νάτσο.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς να απειληθεί ο Ολυμπιακός και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να παίρνει μια μεγάλη νίκη και να γίνεται το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 72′ Μέγιερι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραντενίζ, Νάτσο – Μαρκάνο, Παπάζογλου, Μιραλάς

ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ (Κούρμπαν Μπερντίγεφ): Αρλάουσκις, Κούζμιν, Σέζαρ Νάβας, Μποκέτι, Σαρόνοφ, Νέμοφ, Ριαζάντσεφ (83′ Κασάεφ), Νάτσο, Καραντενίζ, Ντιάντιουν (46′ Ανσάλντι), Βαλντές (81′ Μάρτινς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ (33′ Παπάζογλου), Μανιάτης, Ορμπάιθ, Μακούν, Φουστέρ (74′ Φουστέρ), Τζιμπούρ (81′ Μοντέστο), Μιραλάς.