Ορεξάτος και καταιγιστικός Ολυμπιακός!!! Oλυμπιακός-Μεσολόγγι 111-57

Ορεξάτος και καταιγιστικός Ολυμπιακός

Ισοπεδωτικός ήταν ο Ολυμπιακός στο πέμπτο φιλικό στο πλαίσιο του προγράμματος «bwin Monady night against Covid-19».

Οι «ερυθρόλευκοι» με τρομερή διάθεση σε άμυνα και επίθεση, πήραν σοβαρά το παιχνίδι και συνέτριψαν 111-57 το Μεσολόγγι, τρεις μέρες πριν το παιχνίδι με την Εφές Αναντολού στην Κωνσταντινούπολη για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Σε ένα παιχνίδι που και πάλι ξεχώρισαν η ΚΑΕ και η bwin για τις δωρεές τους για την αντιμετώπιση της πανδημίας, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και δεν είχαν πρόβλημα να μην αφήσουν κανένα περιθώριο στον αδύναμο αντίπαλό τους. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Βεζένκοφ (επέστρεψε ορεξάτος μετά τον τραυματισμό)-Πρίντεζης, προσπάθησε για τους φιλοξενούμενους ο Γκότσερ.

Το ματς:

Χάρη στο σκοράρισμα του Πρίντεζη και τα τρίποντα των Σπανούλη-Νικολαίδη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Το Μεσολόγγι ήταν άστοχο και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένταση σε άμυνα και επίθεση, δημιουργία, έλεγχο των ριμπάουντ και γρήγορο ρυθμό. Με τον ορεξάτο Βεζένκοφ να ξεχωρίζει, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 27-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ευστοχία των παικτών του Μπαρτζώκα πίσω από τα 6.75, αλλά και τα επιθετικά ριμπάουντ, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να φτάσει την διαφορά στο +25 (42-17) στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου. Το Μεσολόγγι που είχε 0/11 τρίποντα στο ημίχρονο, βρήκε κάποιες λύσεις από τον Γκότσερ, όμως έκανε λάθη τα οποία οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν για το 60-30 (σ.σ. διπλό σκορ) στο ημίχρονο, με τον Σλούκα να σκοράρει και να δημιουργεί και τους ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν να εκτελούν.

Πολύ καλή και με αρκετά κλεψίματα ήταν η άμυνα του Ολυμπιακού και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για πρώτη φορά μετά από πέντε λεπτά. Έτσι, οι γηπεδούχοι με Πρίντεζη και Έλις να σκοράρουν, πήγαν την διαφορά στο +43 (75-32) στο 26’. Η εικόνα συνέχισε να είναι ίδια και στην συνέχεια, για το 87-40 δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Όσο και αν προσπαθούσε το Μεσολόγγι να αλλάξει την άμυνά του δεν έβρισκε λύσεις και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 111-57.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 60-30, 87-40, 111-57.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Νικολαίδης 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Λαρεντζάκης 4 (1), Σπανούλης 8 (1), Σλούκας 9 (2), Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 15 (3), Πρίντεζης 14 (1), Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς 5 (1), Έλις 11, ΜακΚίσικ 9 (2).
Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Λόρενς, Γκότσερ 18, Γκριν 9, Ντέιβις 2, Λάνγκφορντ 2, Χονδρογιάννης 2, Ναούμης 3 (1), Μοτσενίγος 6 (2), Χατζηνικόλας 1, Γκράβας 1, Πουαριέ 7, Σταματογιάννης 6.

*Στο ημίχρονο υπήρξε διαγωνισμός τριπόντων μεταξύ Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Ντεβόντε Γκριν. Ο πρώτος επικράτησε με 23-9. Η ΚΑΕ Ολυμπιακός, πολλαπλασίασε τα εύστοχα σουτ του παίκτη της με το 100, ανέβασε και λίγο τον αριθμό και πρόσφερε 3000 μάσκες στο Χατζηκυριάκειο νοσοκομείο Πειραιά.

*Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στο πλαίσιο του προγράμματος φιλανθρωπικών φιλικών θα είναι το Λαύριο την προσεχή Δευτέρα (22/2) στις 21:45 στο ΣΕΦ.