Ολυμπιακός-Βιλερμπάν LIVE (39-21, Ημίχρονο)

Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 39-21 στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο +18

Δείτε την εκπομπή

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και ήταν… κρύος για περίπου τρία λεπτά. Σχεδόν τόσο του πήρε για να βρει το πρώτο του καλάθι. Μέχρι τότε, η Βιλερμπάν προηγήθηκε 0-4 με Οσετκόφσκι και Γιουσουφά Φαλ.

Ο Βεζένκοβ μείωσε σε 2-4 και ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα από Παπανικολάου και Βεζένκοβ για το 8-4 με σερί 8-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ουόκαπ αστόχησε από τη γωνία, όμως ο Ντόρσεϊ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 10-6, μιας και πάταγε τη γραμμή από τη γωνία. Ο Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό έκανε το νταμπλ σκορ για το 12-6 υπέρ του Θρύλου. Ο Ουόκαπ έκανε το 14-7 και ο Ντόρσεϊ με 2/2 βολές το 16-8 για νέο νταμπλ σκορ.

Ο Νάιτ μείωσε σε 16-10 στον αιφνιδιασμό, ο Σλούκας έκανε το 17-10 με 1/2 βολές, ο Ουόκαπ το 18-10 με τον ίδιο τρόπο, για να κλείσει το δεκάλεπτο με την υπέροχη ασίστ του Σλούκα και το καλάθι του Φαλ.

Η εκκίνηση στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό και έμεινε χωρίς καλάθι για σχεδόν 4 λεπτά! Βέβαια, αυτό το διάστημα έπαιξε καλή άμυνα και δέχτηκε 4 πόντους όλους κι όλους. Ο Γιουσουφά Φαλ και ο Νάιτ μείωσαν σε 20-14, με τον Μάρτιν από ασίστ του Σλούκα και τον Σλούκα να κάνουν το 24-14.

Ο ΜακΚίσικ σκόραρε μπροστά στον θηριώδη Γιουσουφά Φαλ για το 26-16, ο Ντιό μείωσε με τρίποντο σε 26-19, για να ακολουθήσει το 28-19 με Ντόρσεϊ και το 31-19 με τον ανεβασμένο Σλούκα!

Μάλιστα, με τέσσερις διαδοχικές βολές από Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ η διαφορά πήγε και στο +14 (35-21). Ο Φαλ έκανε υπέροχη κίνηση και κάρφωσε για το 37-21, με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει για δύο για το +18 του Ολυμπιακού. Αυτό το 39-21 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.