Ολυμπιακός Β’ – Ανατόλια 74-62: Επιστροφή στις νίκες

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία εύκολη νίκη στο βοηθητικό του ΣΕΦ, επικρατώντας του Ανατόλια με 74-62, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και ανέβηκα στο 10-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 4-8.

Á2 ÊÁÔÇÃÏÑÉÁ / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ Â – ÁÍÁÔÏËÉÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη από το ξεκίνημα του αγώνα προσπάθησε να τρέξει στο παρκέ και μέσα από την άμυνα να βγάλει σωστές επιθέσεις, ανεβάζοντας τη διαφορά στους επτά πόντους (15-8). Ωστόσο, το Ανατόλια αντέδρασε άμεσα και μείωσε στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 19-18.

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους Ερυθρόλευκους, μιας και με την πολύ σκληρή άμυνα που έπαιζαν δέχθηκαν μόλις 8 πόντους. Έτσι, η ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό Β’ να προηγείται με 16 πόντους (42-26).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εικόνα, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να μην επιτρέπουν στο Ανατόλια να αντιδράσει. Έτσι, οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν τη διαφορά στους 22 πόντους (61-39) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Βέβαια, το Ανατόλια δεν παράτησε την αναμέτρηση και έκανε μία τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει, αλλά ο Ολυμπιακός Β’ και πάλι δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν αρκετά. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 74-62, έχοντας τον Πέτρο Μελισσαράτο σε εξαιρετική μέρα για ακόμα μία φορά με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Βαγγέλη Τζόλου (14 π).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-26, 61-39,74-62