Ολυμπιακός – ΑΕΚ 22-17 !!!! Βήμα τίτλου o Θρύλος !!!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 22-17 την ΑΕΚ στο Ρέντη και έφτασε στο 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Στο 1ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή βρήκε ελεύθευρους χώρους για να … τρέξει και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει την συνεχή αύξηση της διαφοράς.

Η ΑΕΚ πάλεψε με τον Ιούλιο Αργυρού ο οποίος πέτυχε 5 γκολ ενώ τα άλλα 2 ήταν από πέναλτι του Παλεβίτσιους.

Οι “φιλοξενούμενοι” προηγήθηκαν με 1-2 αλλά ο Αραπακόπουλος (3) και ο Λιάπης γύρισαν το παιχνίδι και έφτασαν στο 5-2!

Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με +4 (7-3 Τσίλης στο 21.53) και στη συνέχεια με +5 με τον γκολ του Τζηρά (10-5) στο 25.47.

Η διαφορά “έπαιζε” στο +4 και στο +5 και ο Λέμος διαμόρφωσε το 12-7 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου!

Πίεσε αλλά δεν … ήπιε νερό η ΑΕΚ

Στο 2ο με το… καλημέρα ο Αραπακόπουλος “γράφει” το 13-7 (+6) ενώ ο Τζηράς έχει ευκαιρία να σκοράρει με πέναλτι αλλά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!

Ο Λιάπης στο 37.22 με γκολ του κρατάει τη διαφορά στο +6 (15-9) αλλά αμέσως ο Δομπρής μειώνει σε 15-10.

Η Ένωση με πέναλτι του Μπάλαζ φτάνει στο 15-11. Στο 42.41 το ματς θα διακοπεί αφού ο διαιτητής δείχνει δίλεπτες σε Λέμος και Σανίκη και υπάρχει έντονη αντίδραση από τον κόσμο (νερά στον διαιτητή Τσάκωνα και φτυσίματα στο τερέν). Είχαν προηγηθεί και οι δίλεπτες σε Τσίλη και Αρακακόπουλο και ο Ολυμπιακός παίζει με 2 παίκτες και τον Τσιλιμπάρη και στη συνέχεια με 3 +1!

Η ΑΕΚ παρά το πλεονέκτημα δεν καταφέρνει να σκοράρει και να μειώσει και άλλο σ’ αυτό το κρίσιμο διάστημα.

Μετά από 7 λεπτά και στο 49′ ο Ρέινα σκοράρει με πέναλτι για το 17-12, ο Μπάλαζ μειώνει σε 17-13 αλλά ο Λιάπης μετά από ωραία ασίστ του Σανίκη σκοράρει για το 18-13.

Ο Αργυρού συνεχίζει να πετυχαίνει γκολ (7ο) για το 18-14 αλλά ο Αραπακόπουλος με το 6ο του “γράφει” το 19-14!  Η ΑΕΚ μειώνει σε 19-16 με τον Δομπρή στο 54.57 και στη συνέχεια ο Ζαμπούνης χάνει τρομερή ευκαιρία στην αντεπίθεση να φτάσει στο 19-17.

Ο Ρέινα δεν συγχωρεί και με ωραίο γκολ πετυχαίνει το 20-16 και δίνει μεγάλο προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό.  Στο φινάλε ο Κανδύλας “γράφει” το 21-17 και ο Ρέινα το 22-17 που είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ- AEK 22-17

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-2, 6-3, 9-5, 12-7 (ημ.), 13-8, 15-10, 16-12, 17-13, 19-16, 22-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 1, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 5, Χάλαρης, Τσίλης 1

ΑΕΚ (Τρουπής): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Αργυρού 7, Παλεβίτσιους 3, Βραζάλιτσα