Ο πρωταθλητής είναι εδώ!!! Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1

Ο πρωταθλητής είναι εδώ

Δείτε την εκπομπή

Με εμφάνιση πρωταθλητή ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-1 σετ (25-20, 27-29, 25-17, 25-17) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague. Ο Θρύλος έφτασε πιο… εύκολα από ότι δείχνει το σκορ στην κατάκτηση του καθαρού «τριπόντου» αφού ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης και δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι στην επιστροφή της Αρέτας Κονόμη παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και ολοκλήρωσε το ματς με 12 μπλοκ και 8 άσσους, έχοντας αρκετές πρωταγωνίστριες αφού από όσες αγωνίστηκαν δεν υστέρησε καμία. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 24 πόντους πόντους ενώ ακολούθησαν η εξαιρετική Βίλμα Σάλας με 19, η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 14 και η Μαριάνα Κόστα με 12.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στην έναρξη του σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν (0-1), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 3-0 σερί και να φτάνει στο 3-1 μετά από άσσο της Γιώτα. Οι πρωταθλήτριες διατήρησαν το προβάδισμα του +2 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε δυο περιπτώσεις (4-4, 5-5) και το αύξησαν στο +3 για πρώτη φορά στο 11-8 με μπλοκ της Στέλλας Χριστοδούλου και στο +4 με επίθεση της Μελίνας Εμμανουηλίδου (14-10). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν δυο φορές στον πόντο (14-13, 15-14) για να επαναφέρει τη διαφορά του +3 η Σάλας στο 17-14. Ο Ολυμπιακός κράτησε το +3 στο 19-16 με επίθεση της Κόστα στην ευθεία, ωστόσο στο σημείο αυτό δέχθηκε ένα 3-0 σερί με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει μετά από ώρα ο ΠΑΟΚ σε 19-19. Μετά το 20-20, ο Θρύλος ήταν εντυπωσιακός και με ένα 5-0 σερί πανηγύρισε την κατάκτηση του 1ου σετ. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι ανέκτησε το προβάδισμα στο 21-20 με ωραία προσπάθεια της Κόστα και με δυο διαδοχικές επιθέσεις τις Σάλας έφτασε στο 23-20. Στο σημείο αυτό λειτούργησε ξανά το «ερυθρόλευκο» μπλοκ αφού αρχικά η Εμμανουηλίδου (24-20) και στη συνέχεια η Χριστοδούλου, σταμάτησαν την Μερτέκη για το 25-20.

Βρέθηκε πίσω, το ανέτρεψε και έφτασε δυο φορές στο σετ μπολ αλλά δέχθηκε την ισοφάριση

Το ξεκίνημα του 2ου σετ είχε διαφορετική εικόνα, αφού ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με -3 στο 2-5 και στο 3-6, μέχρι να μειώσει η Κόστα με ωραία πάιπ σε 5-6. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αύξησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 6-10, με τον Κάρλο Παρίζι να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στο 8-10 με την Χίπε και στο 9-11 με πρώτο χρόνο της Γιώτα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού δέχθηκαν ένα 3-0 το οποίο διαμόρφωσε το σκορ στο 9-14. Ακολούθησε το 11-17, για τον ΠΑΟΚ με την Μελίνα Εμμανουηλίδου να μειώνει στους τέσσερις πόντους τη διαφορά με άσσο στο 13-17. Με τον ίδιο τρόπο η Στέλλα Χριστοδούλου την έριξε στους τρεις στο 15-18 και η Χίπε με επίθεση έφερε τον Θρύλο σε απόσταση δυο πόντων γράφοντας το 16-18. Η Βίλμα Σάλας σημείωσε το 17-19 και από επίθεση της Μερτέκη που πέρασε άουτ, οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής για το 18-19. Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 18-20 και το 19-20 από σερβίς των φιλοξενούμενων που κατέληξε στο φιλέ, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει τελικά στο 19-22. Με δυο διαδοχικά «ερυθρόλευκα» μπλοκ ο Ολυμπιακός πλησίασε και πάλι στον πόντο για το 21-22, αλλά η Κόστα κόπηκε στην επόμενη προσπάθεια και έχασε την ευκαιρία της ισοφάρισης (21-23). Η ίδια κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 22-23, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ μπολ στο 22-24. Με επίθεση της Βίλμα Σάλας οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν εκ νέου σε 23-24 και με άσσο της Μελίνας Εμμανουηλίδου ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 24-24! Ο Θρύλος που είχε σβήσε το σετ μπολ του ΠΑΟΚ, ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε εκείνος στο σετ μπολ με επίθεση της Χϊπε στο 25-24. Το 3-0 σερί μετά το 22-24, σταμάτησε από επίθεση της Γερμανίδας διαγωνίου που πέρασε άουτ για τη νέα παράταση στο σετ στο 25-25. Η Ηλιοπούλου έστειλε το σερβίς για το δεύτερο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ (26-25), όμως είχαμε και νέα ισοφάριση (26-26). Ακολούθησε νέα ανατροπή στην εξέλιξη του σετ και το δεύτερο σετ μπολ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στο 26-27, με τη Χίπε να κερδίζει το μπλοκ άουτ και να ισοφαρίζει σε 27-27. Με τυχερό πόντο διαμορφώθηκε το 27-28 για τις φιλοξενούμενες οι οποίες τελικά πήγαν στο 27-29 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Κυριάρχησε και προηγήθηκε εκ νέου!

Στην έναρξη του 3ο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε 3-1 αρχικά με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο μετά το 5-3 (5-5, 6-6). Η Βίλμα Σάλας με ωραία επίθεση επανέφερε το προβάδισμα του +2 στο 8-6 και η Χίπε το αύξησε για πρώτη φορά στο 3ο σετ στο +3 διαμορφώνοντας το 9-6. Η Βίλμα Σάλας έγραψε το 10-7 ενώ από λάθος της Μερτέκη στο σερβίς προήλθε το 11-8 υπέρ του Θρύλου. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ λειτούργησε ξανά για να αυξήσει στο +4 το προβάδισμα στο 12-8, όμως οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-10. Οι πρωταθλήτριες απάντησαν και επανέφεραν τη διαφορά του +4, με την Εμμανουηλίδου να σημειώνει το 14-10 και με άσσο της Χίπε την αύξησαν στο +5 για το 15-10! Με μπλοκ, λάθος του ΠΑΟΚ και επίθεση της Σάλας ο Θρύλος διεύρυνε στο +7 το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο 18-11, στο σημείο που είχε κυριαρχήσει απόλυτα και με νέο άσσο η Μελίνα Εμμανουηλίδου έγραψε το 20-12 για να ακολουθήσει το 21-12. Η Σάσκια Χίπε με ωραία επίθεση στην ευθεία πέτυχε το 22-13. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 22-16, όμως η Χϊπε έγραψε το 23-17 και η Σάλας με άσσο έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-17. Mε κερδισμένο μπλοκ άουτ η Σάσκια Χίπε διαμόρφωσε το 25-17, επαναφέροντας τον Θρύλο στη θέση του οδηγού για το 2-1 στα σετ!

Εύκολα στην τελική επικράτηση!

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μπήκαν δυνατά και στο 4ο σετ στην έναρξη του οποίο προηγήθηκαν με 5-2. Η Μελίνα Εμμανουηλίδου στη συνέχεια πέτυχε το 6-3, η Στέλλα Χριστοδούλου το 8-4 και η Κατερίνα Γιώτα το 9-5. Με επίθεση της Βίλμα Σάλας οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +5 το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 10-5 και η Χίπε διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά γράφοντας το 11-6. Mετά το 12-7 που διαμορφώθηκε από τέσσερις μπάλες του ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-9, αλλά η Χίπε με μπλοκ σημείωσε το 13-9. Η Μελίνα Εμμανουηλίδου με κερδισμένο μπλοκ άουτ έγραψε στη συνέχεια το 14-10 και η ίδια με επίθεση το 16-10, που επιβεβαίωνε ότι ο Θρύλος διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο. Η Βίλμα Σάλας με δυο επιθέσεις πέτυχε το 17-11 και το 18-12 και με μπλοκ το 19-12 ενώ η Σάσκια Χίπε έγραψε στη συνέχεια το 21-12. Στην εξέλιξη του σετ δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Θρύλο να διαχειρίζεται με άνεση τη διαφορά ασφαλείας που είχε χτίσει και να φτάνει με άνεση στο 25-17 για την τελική επικράτηση με 3-1 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-1 σε 1.50. 25-20 (26’), 27-29 (35’), 25-17 (26’), 25-17 (23’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-20

2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 27-29

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-12, 25-17

4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Σάλας 19 (15/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (11/37 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες), Χίπε 24 (19/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 14 (9/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 41% άριστες), Συριστρατίδη , Κελεσίδη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Τσιόγκα 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (10/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 43% υπ. – 24% άριστες), Φιντόν 3 (2/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ.-30% άριστες), Κογιάρ 25 (22/55 επ., 3 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (2/5 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. – 43% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ.-22% άριστες), Τερζόγλου.

Αρέτα Κονόμη: «Το σημαντικό είναι, ότι η ομάδα παίζει σωστά. Έχουμε ανεβάσει ρυθμό μετά τις γιορτές και η ομάδα θα δείξει το πραγματικό της πρόσωπο. Η ομάδα έχει πολύ καλές αθλήτριες, αυτό είναι δεδομένο. Από κει και πέρα, θα βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Η συνέχεια είναι μεγάλη, δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα, οπότε πάμε ματς με το ματς. Η ομάδα έχει πολλά να δώσει».