Μπρέντφορντ- Γουλβς 1-2: «Τρένο» η Γουλβς του Σα και του Ποντένσε! (Vid)

Μπρέντφορντ- Γουλβς 1-2: «Τρένο» η Γουλβς του Σα και του Ποντένσε!

Ο Ζοσέ Σα οδήγησε τη Γουλβς σε ακόμη μια νίκη την εφετινή σεζόν! Οι «λύκοι» επικράτησαν με 2-1 της Μπρέντφορντ στο Community Stadium, φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία σε όλες τις διοργανώσεις.

Με τους δύο πρώην «ερυθρόλευκους», Ζοσέ Σα και Ντάνιελ Ποντένσε να βρίσκονται στο αρχικό σχήμα, η Γουλβς έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για το… πλασάρισμά της στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν. Οι «λύκοι» είναι 8οι με 34 πόντους και βρίσκονται μια… ανάσα από Τότεναμ και Άρσεναλ.

Εξαιρετική η πορεία της Γουλβς στο φετινό πρωτάθλημα, κάτι που εν πολλοίς το οφείλει στον πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Με μόλις 16 γκολ παθητικό σε 21 αναμετρήσεις, οι «λύκοι» έχουν την δεύτερη καλύτερη άμυνα, πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Η αναμέτρηση των δυο ομάδων σημαδεύτηκε και από τη διακοπή ελεώ… drone. Ενα drone εμφανίστηκε πάνω από το Community Stadium, με τους παίκτες να οδηγούνται για λίγο στα αποδυτήρια.

Λιγοστές οι φάσεις στο πρώτο μέρος, με την Γουλβς να μπαίνει δυνατά στο δεύτερο, παίρνοντας το προβάδισμα. Στο 48ο λεπτό, ο Μουτίνιο με τρομερό σουτ, έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. \

Στο 68΄, ήρθε η απάντηση από την Μπρέντφορντ, με τον Τόνεϊ να γράφει με ωραίο τρόπο το 1-1. Ωστόσο, 9 λεπτά αργότερα, η Γουλβς πήρε ξανά… κεφάλι, με τον Νέβες να σκοράρει με όμορφο σουτ λίγο έξω από την περιοχή.

Στις καθυστερήσεις, ο Τραορέ σημείωσε και τρίτο γκολ, αλλά ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR. Το 1-2 ήταν το τελικό σκορ, με την Γουλβς να φτάνει σε ένα σημαντικό τρίποντο.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Λεσλ, Γιάνσον, Αγέρ, Χένρι (26’ Ρούρσλεφ, 58’ Γουισά), Νόργκααρντ, Πίνοκ, Κανός (83’ Γκοντός), Γένσεν (27’ Μπαπτίστ,79’ Φορς), Γιάνελτ, Τόνεϊ, Εμπεμό

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Κόαντι, Ντεντόνκερ, Κίλμαν, Σεμέδο, Αΐτ Νουρί, Τότι, Μουτίνιο, Νέβες, Ποντένσε (90+3′ Τρινκάο), Φάμπιο Σίλβα (75’ Τραορέ)