Με «buzzer Πάντερ» πέρασε από το «Αστρομπάλ» ο Ερυθρός Αστέρας

Η Βιλερμπάν «έκανε ότι ήθελε» τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Σέρβοι παίζοντας…σωστό μπασκετ στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψαν τα δεδομένα και έφυγαν με μεγάλο διπλό από το «Αστρομπάλ» χάρη σε τρίποντη «βόμβα» του Έρικ Πάντερ στο φινάλε, με 80-83, παραμένοντας «ακόμα ζωντανοί» σε τροχιά οκτάδας.

Ξεκίνησε «καυτή» το πρώτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν κόντρα στον Ερυθρό ξεφεύγωντας με 12-1 από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το «νωθρό» ξεκίνημα του Ερυθρού κράτησε όλο το δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 17 πόντων, για να ολοκληρωθεί η περίοδος στο 30-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι «ξύπνησαν» αλλά δεν κατάφεραν να περιορίσουν την διαφορά σε χαμηλότερο επίπεδο, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα στο 49-30.

Οι φιλοξενούμενοι…άλλαξαν πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και αντιστράφηκαν οι ρόλοι του πρώτου δεκαλέπτου. Με πολύ καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση στο φινάλε του δεκαλέπτου έριξαν την διαφορά στον πόντο, με το σκορ στο 65-64.

Στα τελεύταια λεπτά ο Ερυθρός έτρεξε σερί 1-9 και έβαλε «ισχυρές βασεις» για να φύγει με την νίκη από το «Άστρομπαλ». H Βιλερμπάν όμως «δεν παραδόθηκε» και έριξε την διαφορά στους 2, με τρίποντο του Λομάζ, 25″ πριν το τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Παντέρ στο τέλος του αγώνα, έδωσε την μέγαλη νίκη στον Ερυθρό με 80-83.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 49-30, 65-64, 80-83.