Κορίτσια για… φίλημα! Ολυμπιακός – Αστερίξ 3-1

Ολυμπιακός – Αστερίξ 3-1

Δείτε την εκπομπή μας :

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πραγματοποιώντας μια σπουδαία εμφάνιση, επικράτησε με 3-1 σετ της Αστερίξ για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Ερυθρόλευκες με την καθαρή νίκη που πήραν απέναντι στις Βελγίδες, έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς, που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη (28/9) στην έδρα της Αστερίξ.

Κορυφαία για την ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο ήταν η Βίλμα Σάλας, με την Κουβανή ακραία να κάνει σμπαράλια την υποδοχή της Αστερίξ και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι εάν οι Ερυθρόλευκες καταφέρουν να πάρουν την πρόκριση, στον τρίτο προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσουν την Μιχάσνκα Μινσκ και η ομάδα που θα περάσει θα συναντήσει την νικήτρια του ζευγαριού Ζοκ (Σερβία)- Μπρσκο (Βοσνία).

Οι Βελγίδες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-5, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 13-7. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τις Ερυθρόλευκες να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση. Το 13-7 έγινε 20-13, με την Αστερίξ να φτάνει τελικά 25-21 και να κάνει το 1-0 στα σετ.

Επική ανατροπή!

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με την ομάδα του μεγάλου λιμανιού να βρίσκει ρυθμό σε υποδοχή, επίθεση και μπλοκ και να δημιουργεί πολλά προβλήματα στις Βελγίδες. Οι Ερυθρόλευκες κυριάρχησαν στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου σετ και προηγήθηκαν με 11-2, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 18-13.

Με 25-18 ισοφάρισαν σε 1-1 και έκαναν το πρώτο βήμα για την ολική ανατροπή. Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, με την Αστερίξ να προηγείται με 11-9. Οι παίκτες του Κουτίνιο όμως αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 12-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 21-20, όταν ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και με 25-21 έκανε το 2-1 στα σετ.

Όπως και το τρίτο, έτσι και το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι. Οι Βελγίδες προηγήθηκαν με 14-10, αλλά οι Ερυθρόλευκοι έφεραν τούμπα το ματς και βρέθηκαν στο 16-14. Η Αστερίξ ισοφάρισε σε 16-16, με τις παίκτες του Κουτίνιο όμως να αποδεικνύονται ψυχραιμότερες και να φτάνουν 25-23 και στο 3-1, πανηγυρίζοντας μια πολύ σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-18, 25-21, 25-23