Και τώρα το Κύπελλο!!!

Μια εβδομάδα πριν τη συμμετοχή στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα διεκδικήσει το 9ο διαδοχικό τρόπαιο της ιστορίας της και έχοντας ήδη κλειδώσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Volleyleague.
H ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε εκτός έδρας, με 3-2 σετ (25-20, 19-25, 19-25, 25-22, 8-15) του Α.Ο. Θήρας, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, σπάζοντας μάλιστα το εντός έδρας αήττητο της ομάδας της Σαντορίνης. Στα play-off ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Θέτιδα Βούλας, με την πρώτη αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 10 Απριλίου (19:00), στο Ρέντη. Πλέον η προσοχή όλων στο στρατόπεδο των νταμπλούχων Ελλάδας στρέφεται, εξ ολοκλήρου, στο Final-4 του κυπέλλου, που θα διεξαχθεί στις Σέρρες, 5-6 Απριλίου, εκεί όπου ο κάτοχος του τίτλου και πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός, αντιμετωπίζει στον ημιτελικό την ΑΕΚ (5/4, 18:00).
Νευρικό ξεκίνημαΔυνατό και ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα στη Σαντορίνη. Με την Στέλλα Χριστοδούλου να πιέζει τις γηπεδούχες, από τη θέση του σερβίς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με δυο πόντους (5-3), για να ισοφαρίσει ο ΑΟ Θήρας σε 8-8. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι τα μέσα μέσα του πρώτου σετ. Οι γηπεδούχες σε εκείνο το σημείο προηγήθηκαν με 13-10 αναγκάζοντας τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, να καλέσει τάιμ-άουτ. Με δυο άσσους της Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 15-14 αλλά η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με πέντε πόντους κάνοντας το 20-15. Με την ψυχολογία με το μέρος του ο ΑΟ Θήρας διατήρησε το προβάδισμα και πήρε το πρώτο σετ με 25-20.

Αντέδρασε και 1-1

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένα και προηγήθηκε με 5-1. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ανέβασε τη διαφορά στο συν πέντε και το 12-7, αναγκάζοντας τον τεχνικό την γηπεδούχων να καλέσει πολύ γρήγορα το δεύτερο του τάιμ-άουτ. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 12-10 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε αμέσως και με άσσο της  Λαμπρούση επανέφερε τη διαφορά στο συν πέντε (15-10). Η Χούντ έκανε το 16-10 διευρύνοντας ακόμα περισσότερο το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες. Η Έμοντς κάρφωσε για το 23-17 και η Βλαχάκη, ερχόμενη από την πίσω ζώνη, σημείωσε το 24-18 για το σετ μπολ του Ολυμπιακού. Λάθος σερβίς από τον ΑΟ Θήρας και 1-1 στον αγώνα με το 25-19 στο δεύτερο σετ.

Βρήκε ρυθμό από σερβίς και άμυνα

Οι άμυνες πρωταγωνιστούσαν στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 6-6 ο ΑΟ Θήρας έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 9-6. Νέα ισοπαλία στο σετ με 11-11, μετά από λάθος των γηπεδούχων και προβάδισμα του Ολυμπιακού με 12-11, με άσσο της Χούντ. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς διεύρυναν το σερί τους στο 8-0 κάνοντας το 19-11 με τρεις διαδοχικούς άσσους της Έμοντς. Η Βλαχάκη πήρε το μπλοκ άουτ για το 22-15, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Χούντ έγραψε το 23-16. Το σετ τελείωσε η Λαμπρούση, καρφώνοντας για το 25-19 και το 2-1 για τον Ολυμπιακό στον αγώνα.

Νικηφόρο φινάλε στην κανονική περίοδο
Στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 5-0, με τον Ολυμπιακό να ισσοφαριζει σε 16-16 με άσσο της Νομικού. Σε εκείνο το σημείο του σετ με τη Μερτέκη ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με τέσσερις εκ νέου, 20-16. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 21-21 με την Έμοντς αλλά η ομάδα της Σαντορίνης πήρε το σετ με 25-22, κάνοντας το 2-2. Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-3, με την Στέλλα Χριστοδούλου να πιέζει από το σερβίς και να δυσκολεύει την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός με σωστότερες επιλογές στις κρίσιμες φάσεις έφτασε στο 14-7 και από λάθος σερβίς της Μερτέκη τελείωσε το σετ με 15-7, με τον Ολυμπιακό να περνάει με 3-2 από τη Σαντορίνη και να σπάει το εντός έδρας αήττητο του ΑΟ Θήρας. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των νταμπλούχων Ελλάδας συνεχίζονται με τον θεσμό του κυπέλλου, εκεί όπου ο Ολυμπιακός, θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Final-4 της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί 6 και 7 Απριλίου, στις Σέρρες. Οι «ερυθρόλευκες» στον ημιτελικό της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ.

Τα σετ: 2-3 σε 1:55, 25-20 (23′), 19-25 (23′), 19-25 (26′), 25-22 (29′), 8-15 (14′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 16-14, 21-15, 25-20

2ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 8-6, 11-16, 13-21, 19-25

4ο σετ: 8-4, 16-14, 21-18, 25-22,

5ο σετ: 3-5, 7-10, 7-12, 8-15

ΑΟ Θήρας (Μπράνκο Γκάλιτς): Φιλντ 15 (4/14 επ., 7 μπλοκ, 4 άσσοι), Γκράμπατς 3 (3/9 επ.), Πίλεπιτς 10 (9/19 επ., 1 άσσος), Καλαντάτζε 7 (1/9 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μερτέκη 26 (21/57 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 38% υπ., 24% αρ.), Καλανταρίδου 6 (4/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 33% υπ., 20% αρ.), Αρτακιανού -λ (38% υπ., 31% αρ.) / Παναγιωτίδου, Ξανθοπούλου 1 (1μπλοκ), Καραφουλίδου 4 (2/15 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εμμανουιλίδου 4 (2/3 επ., 2 άσσοι)Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (8/19 επ., 4 άσσοι), Βλαχάκη 12 (9/27 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (4/8 επ., 1 άσσος), Έμοντς 17 (10/30 επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 38% υπ., 10% αρ,), Χούντ 15 (13/33 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 28% υπ., 23% αρ.), Κονόμη -λ (39% υπ., 28% υπ.), Κοκκινάκη -λ / Νομικού 3 (1/11 επ., 1 μπλοκ,  1 άσσος), Μιλεντίγιεβιτς, Κωνσταντινίδου Λ. 1 (1 άσσος), Ζακχαίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, παρόλο που και οι δυο ομάδες έκαναν περισσότερα λάθη από ότι συνήθως, αλλά και οι δυο ετοιμαζόμαστε για το Final-4 του κυπέλλου. Το αποτέλεσμα μπορεί να μην είχε βαθμολογική σημασία αλλά θέλουμε πάντα να κερδίζουμε. Είναι ένα δύσκολο γήπεδο και φέτος καμία ομάδα δεν έχει φύγει με τη νίκη. Είναι μια σημαντική νίκη για εμάς πριν από τους αγώνες του κυπέλλου. Συγκεντρωνόμαστε τώρα στο κύπελλο και στον ημιτελικό με την ΑΕΚ».

Η Αρέτα Κονόμη δήλωσε από την πλευρά της τα εξής: «Περάσαμε από μια δύσκολη έδρα που κανένας άλλος δεν έχει κερδίσει φέτος. Μπορεί να είχαμε ήδη κλειδώσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια αλλά θέλαμε πολύ τη νίκη και την πήραμε. Τώρα το μυαλό μας είναι μόνο στο κύπελλο, όπου θέλουμε να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας και να κατακτήσουμε ένα ακόμα τρόπαιο».