Kαι τώρα το Champions League!

Τα έχουμε ξαναπεί, έχει τέτοια ποιότητα που του επιτρέπει να κερδίζει ακόμα και όταν δεν είναι καλός.

Δείτε την εκπομπή μας:

Ο Ολυμπιακός δεν ενθουσίασε με την απόδοσή του, αλλά ήταν σοβαρός ως το φινάλε και πήρε αυτό που ήθελε, επικρατώντας 2-0 του Παναιτωλικού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική. Ο Ελ Αραμπί στο 48’, από μπαλιά του Βαλμπουενά και σέντρα του Ραντζέλοβιτς, και ο Καφού στο 86’ από ασίστ του Χασάν, πέτυχαν τα γκολ του Ολυμπιακού. Τώρα, η Ομόνοια (29/9, 22:00) για το δεύτερο παιχνίδι των πλέι οφ του Champions League.

Μόνο στο τελευταίο 5λεπτο!
Ο Ολυμπιακός, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια του με Αστέρα Τρίπολης και Ομόνοια, δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο. Δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του και δεν είχε δημιουργία. Καθόλου όμως. Το σουτ του Ραντζέλοβιτς στο 11’ πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 14’ ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία με το κοντινό σουτ του Μάζουρεκ και τη μεγάλη απόκρουση του Σα. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει. Και στο τελευταίο πεντάλεπτο έφτιαξε όσες ευκαιρίες δεν είχε κάνει στα πρώτα 40’! Στο 40ό λεπτό, ο Ελ Αραμπί έκλεψε τη μπάλα από τον Μάζουρεκ, σέντραρε, αλλά η μπάλα από το σουτ του Μασούρα βρήκε πλαϊνά δίχτυα. Στο 43’, αντάλλαξαν ρόλους. Ο Μασούρας σέντραρε, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά και ο Κνετ έκανε μεγάλη επέμβαση, αποκρούοντας πάνω στη γραμμή του την ώρα που η μπάλα έσκασε στον αγωνιστικό χώρο! Στο 44’ ήρθε η άλλη μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Χολέμπας, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Ο Βαλμπουενά «ξεκλείδωσε», ο Ελ Αραμπί σκόραρε!
Ο Βαλμπουενά πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να βελτιώσει την εικόνα του Ολυμπιακού και τη δημιουργία του, αντικαθιστώντας τον Κάιπερς. Και φρόντισε να δείξει από την αρχή τη διαφορά! Στο 48’ έκανε τη μεγάλη μπαλιά στον Ραντζέλοβιτς, εκείνος γύρισε και ο Ελ Αραμπί έκανε αυτό που ξέρει να κάνει πολύ καλά, σκόραρε. Έτσι άνοιξε ο Ολυμπιακός το σκορ (1-0) στο Καραϊσκάκη. Μάλιστα, ο Μαροκινός φορ είχε κι άλλη καλή στιγμή, αλλά στο 55’, μετά το κόρνερ Βαλμπουενά και την κεφαλιά του Εμβιλά, αστόχησε από κοντά. Ο Παναιτωλικός είχε ακυρωθέν (ορθά) γκολ με τον Ματσόλα. Ο Εμβιλά απείλησε με γυριστό στο 62’ (λίγο έξω), ο Καμαρά με ένα μακρινό σουτ στο 81’ (στην αγκαλιά του Κνετ η μπάλα) και το 1-0 δεν άλλαξε ως το τέλος. Κάπως έτσι, χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Ολυμπιακός νίκησε και τον Παναιτωλικό και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα μετά από το 3-0 επί του Αστέρα Τρίπολης. Τώρα, το μυαλό όλων είναι στο δεύτερο παιχνίδι των πλέι οφ του Champions League με την Ομόνοια, στην Κύπρο (29/9, 22:00).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Μπρούνο, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (77’ Καφού), Καμαρά, Μασούρας (65’ Μπουχαλάκης), Ραντζέλοβιτς (77’ Ραφίνια), Ελ Αραμπί (70’ Χασάν), Κάιπερς (46’ Βαλμπουενά).

Παναιτωλικός: Κνετ, Τζανακάκης, Καρασαλίδης, Λιάβας, Τσιγγάρας (65’ Αριγίμπι), Βάντερσον (65’ Μεντίνα), Ντίαζ (72’ Μεντόζα), Κωνσταντόπουλος (78’ Ταχάρ), Μάζουρεκ, Ντάλσιο, Ματσόλα (78’ Βέργος).