Η εγγύηση του Τόμας Βατσλίκ

Δείτε την εκπομπή

Όλοι γνωρίζουμε την εξαιρετική ποιότητα που διαθέτει ο Τόμας Βατσλίκ, ο οποίος είναι ένας πολύ έμπειρος τερματοφύλακας και διανύει μια καλή περίοδο στην καριέρα του. Ο Τσέχος γκολκίπερ του Θρύλου, είναι ανεβασμένος και έχει πραγματοποιήσει τρεις συνεχόμενες εξαιρετικές εμφανίσεις με την φανέλα του Ολυμπιακού, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία του στη μία από αυτές.

Συγκεκριμένα, με την Φενερμπαχτσέ ο Βατσλίκ κράτησε το “μηδέν” στην εστία του Θρύλου και βοήθησε στην εξασφάλιση της πρόκρισης. Ακολούθησαν οι δύο “μάχες” για την Super League Interwetten, με Βόλο και ΟΦΗ, στις οποίες ο Βατσλίκ ήταν, όχι μόνο, σταθερός, αλλά πολύ καλός.

Με τον Βόλο, έπιασε το πέναλτι του Φαν Βιρτ στο 10ο λεπτό και κράτησε ισόπαλες τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα και την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά.

Στην χθεσινή αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, ο Βατσλίκ επενέβη εγκαίρως και γλίτωσε την εστία του Ολυμπιακού, όταν αυτή τέθηκε σε κίνδυνο από ένα λανθασμένο γύρισμα του Μπα στο 12ο λεπτό, πέφτοντας στα πόδια του Καστένιος και μπλοκάροντας στη συνέχεια την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και συγκεκριμένα στο 90+1’ ο Στάικος εξαπέλυε ένα πολύ δυνατό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, με τον Βατσλίκ να αποκρούει εντυπωσιακά και να διώχνει σε κόρνερ κρατώντας το 1-3 και σφραγίζοντας τη νίκη του Ολυμπιακού.

Ανεβαίνει διαρκώς ο Βατσλίκ, ο οποίος είναι ένας εξαιρετικός τερματοφύλακας και αρχίζει να εμπνέει όλο και περισσότερη εμπιστοσύνη και σιγουριά στην ομάδα.