Δείτε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού!

Μάθετε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο UEFA Champions League, αυτό το Σαββατοκύριακο.

antipaloi_olympiakou

Μπάγερν Μονάχου – Ντόρτμουντ 5-1

Επίδειξη δύναμης των Βαυαρών απέναντι στους Βεστφαλούς, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στο μεγάλο ματς της 8ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, επικράτησε άνετα με 5-1 της Ντόρτμουντ, στο «Αλιάνζ Αρένα», παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο +7 από την δεύτερη.

Από το ξεκίνημα η Μπάγερν ήθελε να δείξει την ανωτερότητα της, με τον Μίλερ στο 26’ να ανοίγει το σκορ και στο 35’ να διαμορφώνει το 2-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Ομπαμεγιάνγκ ένα λεπτό αργότερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Βαυαροί δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Ο Λεβαντόφσκι στο ξεκίνημα της επανάληψης πέτυχε το 3-1, ενώ στο 58’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό τέρμα και τέταρτο για την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκέτσε στο 66’, με την Μπάγερ να δείχνει την δυναμική της, απέναντι στην βασική διεκδικήτρια του τίτλου στην Γερμανία.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Αλόνσο (76’ Κίμιχ), Μαρτίνεζ, Ντούγκλας Κόστα, Τιάγκο (68’ Βιδάλ), Γκέτσε, Μίλερ (80’ Κομάν), Λεβαντόφσκι.

Άρσεναλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0

Μεγάλη νίκη για τους «Κανονιέρηδες» στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η Άρσεναλ πραγματοποίησε ιδανική εμφάνιση απέναντι στην Γιουνάιτεντ και με το εμφατικό 3-0 στο «Εμιρέιτς», ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Πρέμιερ Λιγκ, δύο βαθμούς πίσω από την πρώτη Σίτι, μετά από 8 αγωνιστικές.

Το πρώτο 20λεπτο ήταν ονειρικό για το συγκρότημα του Αρσέν Βενγκέρ, καθώς μέσα σε αυτό το διάστημα πέτυχε όλα της τα τέρματα. Αρχικά, στο 6’, μετά από ασίστ του Οζίλ και εκπληκτικό τελείωμα από τον Σάντσεζ, η Άρσεναλ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Οζίλ από δημιουργός έγινε «εκτελεστής» και με άψογο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έγραψε το 2-0. Ο θρίαμβος για τους Λονδρέζους ολοκληρώθηκε στο 19’, με τον «κεραυνό» του Σάντσεζ να καταλήγει στο παραθυράκι της εστίας του Ντε Χέα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μερτεζάκερ, Μονρεάλ, Παουλίστα, Μπεγερίν, Οζίλ (75’ Τσάμπερλεϊν), Καθόρλα, Κοκελίν, Ράμσεϊ, Γουόλκοτ (75’ Ζιρού), Σάντσεζ (81’ Γκιμπς).

Ίντερ Σαπρέσιτς – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-2

Στην πρώτη θέση του κροατικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Ίντερ Σαπρέσιτς.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Τσάπραγια, μόλις στο 6’, να ανοίγει το σκορ. Ο Νεστορόφσκι στο 39’, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Ντιναμό μείωσε με τον Φερνάντεζ. Στο 49’ ο Χόντζιτς, ισοφάρισε την αναμέτρηση, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.

Ντιναμό Ζάγκρεμ: Εντουάρντο, Ταραβέλ, Μάτελ, Γκονζάλο, Μούσα, Μασάδο (64’ Αντέμι), Αντόλιτς, Ρογκ (64’ Τσόριτς), Φερνάντεζ, Σουντάνι, Χόντζιτς.