Δείτε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού!

Μάθετε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο UEFA Champions League, αυτό το Σαββατοκύριακο.

antipaloi_olympiakou

Βέρντερ Βρέμης – Μπάγερν Μονάχου 0-1

Ούτε η Βέρντερ Βρέμης μπόρεσε να σταματήσει τη ξέφρενη πορεία της Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 και ξέφυγε 7 βαθμούς από την δεύτερη Ντόρτμουντ, ήδη από την ένατη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι Βαυαροί για ένα ακόμα ματς δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα, έχοντας την υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του ματς. Το πολύτιμό τέρμα για τους πρωταθλητές Γερμανίας πέτυχε ο Μίλερ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 23’, ο Τιάγκο Αλκάνταρα έβγαλε έξυπνη σέντρα προς τον Γερμανό επιθετικό, ο οποίος με διπλή προσπάθεια, μέσα από την μικρή περιοχή, έδωσε ακόμα ένα τρίποντο στην ομάδα του.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Ραφίνια (78’ Κίμιχ), Μπόατενγκ, Αλάμπα, Αλόνσο, Βιντάλ (90’ Μπάντοβιτς), Τιάγκο, Μπερνάτ, Μίλερ, Λεβαντόφσκι,

Γουότφορντ – Άρσεναλ 0-3

Ακόμα μια νίκη για το συγκρότημα του Αρσέν Βένγκερ, αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, σε απόστασης βολής από την Μάντσεστερ Σίτι. Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, οι «Κανονιέρηδες» αντιμετώπισαν την Γουότφορντ εκτός έδρας και καθάρισαν το ματς με τρία τέρματα μέσα σε διάστημα 12 λεπτών.

Καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του ματς, οι ποδοσφαιριστές της Άρσεναλ άνοιξαν το σκορ με την συμπλήρωση των 62 λεπτών αγώνα. «Δράστης» ήταν ο Αλέξις Σάντσεζ, που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Οζίλ και άνοιξε το σκορ. Στο 68’, ο Γερμανός ήταν και πάλι ο δημιουργός, όμως αυτή τη φορά «εκτελεστής» ήταν ο Ζιρού, που έδωσε διαφορά δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Ράμσεϊ στο 74’, μετά από σουτ μέσα από την περιοχή.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μονρεάλ, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί,Μπεγερίν, Οζίλ (81’ Αρτέτα), Καθόρλα, Κοκελίν, Ράμσεϊ, Γουόλκοτ (64’ Ζιρού), Σάντσεζ. (80’ Τσάμπερλεϊν).

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – ΝΚ Ζάγκρεμπ 4-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό, η Ντιναμό δεν το έβαλε κάτω και πήρε το ντέρμπι της πόλης, απέναντι στην ΝΚ Ζάγκρεμπ με 4-1. Αύτη η νίκη ήταν ιδιαίτερα ξεχωριστή για την ομάδα του Ζόραν Μάμιτς, καθώς παρέμεινε για 50ο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη στο κροατικό πρωτάθλημα, δημιουργώντας ένα αξιοζήλευτο ρεκόρ.

Ο Μπόμπαν ήταν αυτός που είχε δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο πρώτο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα ο Φερνάντεζ ισοφάρισε την αναμέτρηση, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 34’ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο Χόντζιτς στο 56’ και ο Ενρίκεζ στο 68’ μετέτρεψαν το ντέρμπι σε τυπική διαδικασία, με την Ντιναμό να φτάνει τους 27 βαθμούς στο πρωτάθλημα και να είναι μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Ταραβέλ, Γκονσάλο, Πίντο (38’ Μάτελ), Μούσα, Μπερίκοβιτς, Μασάντο (74’ Ρογκ), Τσόριτς, Φερνάντεζ, Χόντζιτς (59’ Σόβτζιτς), Ενρίκεζ