Δεν κατάφερε να ολοκλήρωση την ανατροπή ο Θρύλος !!!Φοίνικας – Ολυμπιακός 3-2

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στη Σύρο στον πρώτο αγώνα του 2021 και παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Volley League.

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 3ης ημέρας της Volley League αφού επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στη Σύρο το βράδυ της Παρασκευής.

Στο πρώτο παιχνίδι του 2021 που διεξήχθη μετά από 70 ημέρες αποχής ο Φοίνικας έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα και είναι πλέον η μοναδική ομάδα με 3χ3 νίκες στη διοργάνωση με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα αλλά να φεύγει με βαθμό από την Σύρο.

Ο Φοίνικας είχε σε πολύ καλή ημέρα τους ακραίους (Πρωτοψάλτη, Στερν) για να φτάσει στο 2-0 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 με τον Έγκλεσκαλνς να σταματά στους 32 πόντους.

Στο τάιμ μπρέικ οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι και παρά την πίεση του Ολυμπιακού μετά από 2,5 ώρες πήραν τη νίκη.

Μέσα από τα χέρια του
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με 5-0, 8-3, 11-6 και θα φτάσει στο 15-10. O Φοίνικας θα μειώσει σε 16-15 αλλά ο Όκολιτς με 2 μπλοκ του θα κάνει το 18-15 και θα βγάλει προσωρινά από τη δύσκολη θέση τον Ολυμπιακό.

Μειώνει σε 18-17 και σε 20-18 με πλασέ του Ράιτς. Με μπλοκ του Μπράουν θα γίνει το 21-20 και με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς θα πάει στο +2 (22-20) ο Ολυμπιακός. Ο Φοίνικας ισοφαρίζει σε 22-22(άουτ Μιγιαήλοβιτς) και θα προηγηθεί για πρώτη φορά με 23-22 με μπλοκ του Μπράουν!

Με πόντο του Στερν οι Συριανοί φτάνουν σε σετ πόιντ (24-21) αλλά ο Μιγιαήλοβιτς μειώνει σε 24-22. Ο Πρωτοψάλτης θα ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και με πόντο του ο Φοίνικας θα πάρει το 1ο σετ με 25-23!

Ουσία οι νησιώτες και 2-0
Οι γηπεδούχοι αρχίζουν πολύ δυνατά και στο 2ο σετ και θα προηγηθεί με 7-5 και 9-7.

Με άσο ο Βουλκίδης θα ισοφαρίσει σε 9-9 και ο Ολυμπιακός θα πάρει κεφάλι στο σκορ με 11-10 με τον Έγκλεσκαλνς. Ο Όκολοβιτς θα κάνει το 13-11 αλλά ο Φοίνικας με Πρωτοψάλτη θα μειώσει σε 13-12 και με 2 πόντους του Στερν θα προηγηθεί με 14-13.

Ο Στερν θα “γράψει” το 16-15 και με παράβαση του Ηλία ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει σε 16-16. Ο Έγκλεσκλανς ισοφαρίζει ξανά σε 17-17 αλλά ο Πρωτοψάλτης “πυροβολεί” για το 19-18.

Με τον 14ο του πόντο ο Έγκλεσκαλνς ισοφαρίζει σε 19-19 αλλά ο Πρωτοψάλτης με άσο θα δώσει προβάδισμα (21-19) σε καθοριστικό σημείο στον Φοίνικα. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ πάει τη διαφορά στο +3 (22-19) αλλά το χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη δίνει πόντο (22-20) στους Πειραιώτες.

Πάλι στο +3 ο Φοίνικας (χαμένο σερβίς του Όκολιτς) και το λάθος του Έγκλεσκαλνς δίνει σετ μπολ! Ο Μπράουν με μπλοκ “καθαρίζει” και ο Φοίνικας είναι πλέον στο 2ο σετ στα σετ (25-23, 25-20).

Εξαιρετική αντίδραση και 2-1
Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με 5-1, με 8-3 και με 10-3! Πρώτη φορά η διαφορά θα πάει στο 11-3.

Ο Ολυμπιακός θα κάνει περίπατο στη συνέχεια παίζοντας εξαιρετικά και θα είναι αυτός που θα πάρει το σετ με 25-17 και θα μειώσει σε 2-1.

Ισοφάριση για τους Πειραιώτες
Το 4ο σετ είναι συγκλονιστικό. Ο Πρωτοψάλτης με 2 σερί επιθέσεις του θα δώσει προβάδισμα 8-6 στον Φοίνικα.

Δυο πόντοι του Έγκλεσκαλνς και ο Ολυμπιακός θα ισοφαρίσει σε 8-8. Ο Η ομάδα του Πειραιά με τον Έγκλεσκαλνς θα προηγηθεί με 11-9 αλλά με άσο του Παπαγγελόπουλο ο Φοίνικας ισοφαρίζει σε 11-11.

Με χαμένο σερβίς του Μπράουν ο Ολυμπιακός θα περάσει μπροστά με 13-12 και πάλι με τον Λετονό που είναι “καυτός” και θα πάρει 2 σερί πόντους για το 15-13. Με μπλοκ του Χαραλαμπίδη οι Πειραιώτες θα φτάσουν στο 17-14 και με νέο του μπλοκ θα οδηγήσει την ομάδα του στο 18-14.

Ο Ράις μειώνει σε 18-15 και με άουτ επίθεση του Ράτκε ο Ολυμπιακός πάει στο 22-16. Μπλοκ άουτ Στερν για το 23-19 αλλα ο φανταστικός σ’ αυτό το σετ Έγκλεσκαλνς δίνει σετ μπολ στην ομάδα του.

Ο Λετονός θα κλείσει το σετ στο 25-20 και οδηγούμαστε σε τάι μπρέικ.

Άντεξε και έφτασε στο 3χ3
Στο 5ο σετ, ο Φοίνικας θα προηγηθεί με 3-1 αλλά ο Φρομ μειώνει σε 3-2 και 4-3.

Με άσο του Στερν οι Συριανοί θα φτάσουν στο 6-3.

Ο Ολυμπιακός μειώνει σε 7-5 με τον Μιγιαήλοβιτς αλλά ο Ράιτ θα κάνει το 8-5! O Έγκλεσκαλνς με τον 30ο πόντο (!) του θα μειώσει σε 9-8 αλλά ο Ράτκε θα δώσει ανάσα στον Φοίνικα (10-8).

Ο Ράιτ δίνει προβάδισμα με 11-8 αλλά με μπλοκ του ο Όκολιτς μειώνει σε 11-10. Ο Ράιτ “απαντά” για το 12-10 και με άουτ του Φρομ έχουμε το 13-10. Το μπλοκ του Στερν οδηγεί στο 14-10 και ο Έγκλεσκαλνς μειώνει σε 14-11.