Δέκα χρόνια μετά την 6αρα: Ο Χολέμπας παραμένει αναλλοίωτος στον χρόνο (Vids)

Ο Χοσέ Χολέμπας ήταν εκ των κορυφαίων στην 5αρα του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ, ενώ είναι ο μοναδικός παίκτης που ήταν παρών και στην 6αρα των ερυθρόλευκων επί της Ένωσης.

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ με 5-1 στο ΟΑΚΑ για τη δεύτερη αγωνιστική των play off της Superleague με μια επιβλητική εμφάνιση και την έστειλε στην 5η θέση της βαθμολογίας και εκτός των θέσεων που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του ματς, απέναντι στο συνονθύλευμα του Μανόλο Χιμένεθ και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 4-0, ενώ αν δεν έριχναν ρυθμούς στο δεύτερο μέρος το σκορ θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν εντυπωσιακή, με τον Χοσέ Χολέμπας, τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί και τον Γιώργο Μασούρα να είναι οι κορυφαίοι των Πειραιωτών. Ο 36χρονος αριστερός μπακ απέδειξε ότι είναι σε τρομερή κατάσταση, «όργωσε» την αριστερή πλευρά και μοίρασε και δυο ασίστ στο ματς. Αυτή του δεύτερου τέρματος στον Μασούρα, αλλά και το πανέμορφο τακουνάκι στον Κώστα Φορτούνη, που έγραψε το 5-0 στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Χολέμπας όπου βρίσκει την ΑΕΚ ως αντίπαλο… αφηνιάζει, αφού έχει μερικές από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τα ερυθρόλευκα, ενώ είναι ο «συνδετικός κρίκος» της αξέχαστης 6αρας επί της Ένωσης και του Μανόλο Χιμένεθ το 2011 στο Καραϊσκάκη. Τότε μάλιστα ο Χολέμπας είχε αγωνιστεί σε όλο το ματς και ήταν και ο σκόρερ του 6ου τέρματος απέναντι στους κιτρινόμαυρους με δυνατό σουτ από τα αριστερά της περιοχής. Από τα 26 του χρόνια και δέκα χρόνια μετά λοιπόν ο Χολέμπας έδειξε πως παραμένει ένας από τους καλύτερους μπακ στην Ελλάδα και… αναλλοίωτος στον χρόνο.