Άνετη πρόκριση ο Θρύλος

Την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Στον νοκ-άουτ προημιτελικό στο Παπαστράτειο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 13-6 του Πανιωνίου και εξασφάλισαν το εισιτήριο για την τελική φάση του θεσμού (15-16/4). Κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, κυριάρχησε και με πρώτο σκόρερ τον Φουντούλη με τρία γκολ, πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου. Το Σάββατο (5/3) οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν και πάλι τον Πανιώνιο στον Πειραιά, αυτή τη φορά για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Α1.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1) από τον Πανιώνιο, όμως απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 1-1, με ωραίο σουτ του Μπούσλιε από την περιφέρεια (6:50). Με σκόρερ τον Δερβίση από την περιφέρεια (3:53), οι νταμπλούχοι Ελλάδας προσπέρασαν με 2-1, έπειτα δέχθηκαν νέο τέρμα (2-2) από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, αλλά αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 3-2, με τον Φουντούλη από τα δύο μέτρα (0:09), στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος ανέβασε… στροφές και «βρήκε» έξι φορές δίχτυα, με τους Φουντούλη (7:41), Φιλίποβιτς (5:46, 5:08), Γραμματικό (4:19), Γκίλλα (2:42) και Δερβίση (0:03), ενώ δέχθηκε δύο τέρματα από τους φιλοξενούμενους, για το 9-4 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν γκολ από τον Πανιώνιο, για το 9-5, όμως πάτησαν «γκάζι» και ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +6 (11-5), με τους Κολόμβο (4:56) και Μουρίκη (3:06), ενώ έκανε το 12-5, με τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω (0:11). Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, σκόραρε ένα ακόμη τέρμα με τον Γενηδουνιά (5:37), για το 13-5 και έφτασε στην τελική επικράτηση επί του Πανιωνίου, με 13-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 6-2, 3-1, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μοσκόφ (περιφέρεια, 7:17), 1-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:50), 2-1 Δερβίσης (περιφέρεια, 3:53), 2-2 Παπάκος (φουνταριστό, 0:45), 3-2 Φουντούλης (δύο μέτρα, 0:09)

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Φουντούλης (περιφέρεια, 7:41), 5-2 Φιλίποβιτς (κόντρα, 5:46), 6-2 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 5:08), 7-2 Γραμματικός (περιφέρεια, 4:19), 7-3 Καλαϊτζής (περιφέρεια, 3:50), 8-3 Γκίλλας (δύο μέτρα, 2:42), 8-4 Κοπελιάδης (περιφέρεια, 0:22), 9-4 Δερβίσης (π/π, 0:03)

3ο οκτάλεπτο: 9-5 Μοσκόφ (περιφέρεια, 7:11), 10-5 Κολόμβος (φουνταριστό, 4:56), 11-5 Μουρίκης (φουνταριστό, 3:06), 12-5 Φουντούλης (π/π, 0:11)

4ο οκτάλεπτο: 13-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:37), 13-6 Σπούνερ (φουνταριστό, 2:38)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός 1, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 2, Σύρμας, Μαθιόπουλος

Πανιώνιος (Κωνσταντίνος Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Ζουρίδης, Σπούνερ 1, Νταλάπας, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης, Παπάκος 1, Μοσκόφ 2, Δήμου, Καπετανάκης, Καζάκος, Μοσχοβέλης, Μαυράκης