Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 81-76: Νίκησε και έσπρωξε την Μακάμπι πιο κοντά στον Ολυμπιακό

Δείτε την εκπομπή μας

Η ομάδα του Αταμάν επικράτησε με 81-76 της Μπάγερν και έκανε ένα ακόμα βήμα για την 5η θέση, ενώ παράλληλα έσπρωξε την Μακάμπι ακόμα πιο κοντά στον Ολυμπιακό.
Σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την 5η θέση στην κανονική διάρκεια της Euroleague πέτυχε η Αναντολού Εφές. Η τούρκικη ομάδα επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 81-76 και με ρεκόρ 16-11 έκανε σημαντικό βήμα για την πρώτη 5άδα, ενώ παράλληλά έσπρωξε την Μακάμπι ακόμα πιο κοντά στον Ολυμπιακό. Μετά το αποψινό αποτέλεσμα, είναι πολύ πιθανό οι Ισραηλινοί να τερματίσουν στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας και να πέσουν πάνω στους Πειραιώτες, οι οποίοι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου (σ.σ νίκη της Μπάγερν στην Μαδρίτη) θα τερματίσουν στην 3η θέση. Από την άλλη, οι Βαυαροί μετά την ήττα στην Τουρκία έπεσαν στο 13-14 και θα τερματίσουν οριστικά στην 8η θέση. Αυτό σημαίνει ότι στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Πρώτος σκόρερ για την Αναντολού Εφές ήταν ο Σέιν Λάρκιν με 20 πόντους, ενώ σημαντική συμβολή στη νίκη της τούρκικης ομάδας είχε ο Μοερμάν με 17 πόντους. Από την Μπάγερν, 15 είχε ο Ρούμπιτ και 11 ο Σίσκο. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες έχουν ακόμα να δώσουν από ένα παιχνίδι. Η Εφές εκτός έδρας με τον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα (8/4) και οι Γερμανοί στην Μαδρίτη (8/4), με τη Ρεάλ να ψάχνει τη νίκη που θα της δώσει τη δεύτερη θέση και θα αφήσει στην τρίτη τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-6, αλλά οι Γερμανοί αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (20-19). Η αντεπίθεση των Βαυαρών, όμως, δεν είχε συνέχεια, με την Εφές να κάνει ένα σερί 8-2 και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +7 (28-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ανέβασαν τη διαφορά στους 12 (35-23, 13’), αλλά στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 5, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 44-39.

Η Εφές ξεκίνησε με τρίποντο τρίτο δεκάλεπτο (47-39), αλλά οι Γερμανοί δεν πτοήθηκαν. Με ένα σερί 10-4 μείωσαν σε 51-49. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 64-62, όταν η Εφές κατάφερε να φτάσει στο +5 (67-62) και να μπει στην τελευταία περίοδο με αέρα 5 πόντων .

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10 (77-67) και λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 79-72, βάζοντας ταφόπλακα ουσιαστικά στα όνειρα των Βαυαρών για νίκη στην Τουρκία. Παρά την αντεπίθεση που έκαναν στο τέλος οι παίκτες του Τρινκιέρι, η Εφές παρέμεινε μπροστά στο σκορ και πήρε τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 44-39, 67-62, 81-76.