Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου 77-68

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη δυσκολία πήραν την 20η τους νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τον Κολοσσό Ρόδου.Κεντρικό πρόσωπο ο Ανδρέας Χριστοδούλου.1075679

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στην διάθεσή του τους Ματ Λοτζέσκι και Γιώργο Πρίντεζη – οι οποίοι νιώθουν ενοχλήσει στη μέση – αλλά και τον Μίρζα Μπέγκιτς, ο οποίος ταλαιπωρείται ίωση. Η διαφορά, όμως, δυναμικότητας των ομάδων δεν επιτρέπει στους γηπεδούχους να επικαλούνται  απουσίες, ενώ με την απόδοσή τους φρόντισαν να φτάσουν άνετα στη νίκη.
Ο Ανδρέας Χριστοδούλου ήταν ένα από τα πρόσωπα της αναμέτρησης, καθώς έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα των Πρωταθλητών Ευρώπης. Ο… Βενιαμίν των Πρωταθλητών Ευρώπης πάτησε παρκέ στο 14’:18’’ αντικαθιστώντας τον Δημήτρη Κατσίβελη και στο 16’:33’’ σημείωσε τους πρώτους πόντους. Κορυφαίος, όμως, της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με τους 13 πόντους (2/5δ., 3/6τρ.)που σημείωσε σε 17’:00 στο α’ ημίχρονο έβαλε τις βάσεις της νίκης της ομάδας του.Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε 23 λεπτά και πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι, καθώς σημείωσε 12 πόντους με 1/2 βολές, 1/1 δίποντα, 3/5 τρίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 4 λάθη.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα λεπτά του ματς να ξεφύγει, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Νάτζφεϊ με 8-3. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και με κάρφωμα από τον Σμιθ αποσπάστηκαν με τέσσερις πόντους του Κολοσσού. Ο Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε με 1/2 βολές σε 7-10 για να κάνει ο Νάτζφεϊ το 7-12 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με κάρφωμα από τον Σμιθ έκαναν το 10-16, δύο λεπτά πριν τελειώσει η αναμέτρηση. Ο Παπαπέτρου έπειτα αστόχησε σουτ τριών πόντων, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με οριακό προβάδισμα δύο πόντων (18-16).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Στράτο Περπέρογλου αύξησαν την διαφορά τους από τον σύλλογο από το “σμαραγδένιο νησί” (24-18). Ο Μουν σημείωσε το 26-18 και ο Κόμματος με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 26-21. Ο Περπέρογλου έκανε το 28-21 για να συνεχίσουν οι “ερυθρόλευκοι” να ελέγχουν το ματς και να κλείσουν το ημίχρονο με 39-30, έπειτα από καλάθι του Στράτου Περπέρογλου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει την αναμέτρηση και κατάφερε στο 27ο λεπτό του αγώνα με τρίποντο του Παπαπέτρου να αποσπαστεί με 15 πόντους (53-38). Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, με τον Στράτο Περπέρογλου να κάνει το 57-40. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έκλεισε με προβάδισμα 15 πόντων για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Χριστοδούλου έκανε το 62-47 στο 31ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Νώντας Παπαντωνίου μείωσε σε 62-48. Ο Σμιθ έκανε το 62-50 και ο Χριστοδούλου ξανά ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (64-50). Ο Σμιθ με κάρφωμα μείωσε σε 64-52 και ο ίδιος παίκτης έριξε την διαφορά στους 12 πόντους (66-54). Ο Μουν με τρίποντο ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 15 πόντους, κάνοντας το 66-54 και ο Στεφανίδης μείωσε σε 69-56. Ο Σίμονς με κάρφωμα πέτυχε το 71-56 και ο Μάντζαρης έκανε το 73-56.

Ο Όσμπι μείωσε σε 73-58, ενώ ο ίδιος παίκτης έριξε την διαφορά στους 13 πόντους (73-60). Ο Μουν με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 75-60 και ο Νάτζφεϊ έκανε το 75-62, ένα λεπτό πριν τέλος. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-30,60-45, 77-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μουν 11(1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 13(3), Περπέρογλου 11(1), Παπαπέτρου 12(3), Σλούκας 2, Κόλινς 4, Σίμονς 7, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 4, Κατσίβελης.

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 10(1), Τσαρ 7(1), Γεωργαλής, Κόμματος 7(1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 8, Τσάμης 4, Όσμπι 6, Δανάς, Νάτζφεϊ 7(1).