Oλυμπιακός – Φοίνικας Σύρου (3-1σετ)

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Φοίνικας Σύρου και πέρασε στους τελικούς της Α1 βόλεϊ των ανδρών όπου και θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Μεγάλη εμφάνιση από τους Κουρνέτα και Χριστοφιδέλη.

10154992_10152383649230185_4566677763603521866_nΤην ομάδα που θα διεκδικήσει μαζί με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης μάθαμε το απόγευμα της Τετάρτης. Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στον αγώνα με Φοίνικα Σύρου και με το 3-1 σετ προκρίθηκε στους τελικούς.

Το ματς:

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν εκείνος ο οποίος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Με όπλο του το σερβίς και το μπλοκ δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 7-12. Τότε πήγε στο σερβίς ο Κουρνέτας ο οποίος με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έτσι οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 6-0 και πέρασαν μπροστά με 13-12.

Η αντίδραση ήρθε άμεσα από την ομάδα του Ανδρεόπουλου η οποία παρέμεινε μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός και πάλι έτρεξε ένα ακόμα επί μέρους 3-0 για να ξεφύγει με 18-16. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι και το 21-20. Τότε μπήκε ο Λάππας στη θέση του Γιάνουσεκ με το σερβίς του δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 22-25.

Όσο καλό ήταν το πρώτο σετ τόσο κακό ήταν το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, ο Φοίνικας έκανε πολλά λάθη και το ματς έγινε μονόπλευρο. Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν στο σερβίς, εκμεταλλεύτηκαν όλες τις ευκαιρίες που τους έδωσαν οι Συριανοί και πήραν εύκολα το σετ με 25-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο Κουρνέτας “έτρεχε” εξαιρετικά τον Ολυμπιακό με τους Καλντέιρα και Χριστοφιδέλη να ανεβάζουν στροφές. Ο Γιορντάνοφ τελείωνε λίγες και καλές μπάλες και έτσι έγινε το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού με το ίδιο σκορ (25-15).

Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 3-1

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-15, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 21 (16/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 55% υπ – 30% άριστες), Γιούρισιτς 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 12 (11/26 επ, 1 άσσος, 44% υπ – 38% άριστες), Κιόσης 8 (4/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (13/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 5 (1/1 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 88% υπ – 67% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): τερζής 2 (2/4 επ), Τσας 13 (11/30 επ, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 36% άριστες), Ντιάτσκοφ 9 (9/29 επ, 56% υπ – 36% άριστες), Τακουρίδης 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (4/6 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ – 54% άριστες), Τσέργας, Λάππας 3 (3/6 επ, 50% υπ – 33% άριστες), Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ).