Μάιντς – Αστέρας Τρίπολης 1-0

1132490

Με 4-2-3-1 παρέταξαν τις ομάδες τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο προπονητές στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Στάικος Βεργέτης προτίμησε να αφήσει τον Μπαντή στον πάγκο και να βάλει κάτω από τα δοκάρια τον Θεοδωρόπουλο.

Από εκεί και πέρα, ο Λούι ήταν δεξιά στην άμυνα, ο Παντελιάδης αριστερά και οι Ζησόπουλος, Γκοϊάν στα στόπερ. Αμυντικά χαφ οι Κουρμπέλης, Μουνάφο και μπροστά τους δεξιά ο Μπαντιμπανγκά, αριστερά ο Μάσα και στον άξονα ο Ρόλε. Μόνος του στην κορυφή ο Ντε Μπλάσις.

Στον πάγκο ο Καπίνο

Στον αντίποδα, ο Κάσπερ Χιούμλαντ προτίμησε τον Κάριους για τον «άσσο» αφήνοντας τον νεοαποκτηθέντα Στέφανο Καπίνο στον πάγκο. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυπτε ο Χάρα, το αριστερό ο Παρκ Γιο Χο και οι Νοβέσκι, Μπελ αποτελούσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα χαφ οι Γκάις, Μπαουμγκάρτλινγκερ και μπροστά τους οι Μόριτς, Μάλι και Κου. Μοναδικός προωθημένος ο Οκαζάκι.

Έκλεισε τους χώρους, είχε δοκάρι

Ο Αστέρας ξεκίνησε καλά και συνέχισε το ίδιο καλά στο πρώτο ημίχρονο κλείνοντας τους χώρους στη Μάιντς και απομακρύνοντας κάθε κίνδυνο, όταν η μπάλα πήγαινε μέσα στην εστία του Θεοδωρόπουλου. Μάλιστα, θα μπορούσε να πετύχει και γκολ, αλλά ο… κεραυνός του Μάσα έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κάριους στο 40′.

Οι Αρκάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με τον Μπαντιμπανγκά και τις εξαιρετικές ενέργειές του από δεξιά, όμως δεν έβρισκε κάποιον εκ των συμπαικτών του στις όποιες προσπάθειες είχε. Στο 30′ ο Ντε Μπλάσις κατάφερε με προβολή να γυρίσει την μπάλα από πολύ πλάγια, αλλά ο Μπελ την απομάκρυνε, ενώ το σουτ του Μπαντιμπανγκά δύο λεπτά αργότερα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ο σύλλογος της Τρίπολης έβλεπε τους Γερμανούς να μην απειλούν ιδιαίτερα (μοναδική τελική στο 6′ η κεφαλιά του Μπαουμγκάρτλινγκερ) και πέραν του δοκαριού θα μπορούσε να σκοράρει και στο 36′. Ο Ντε Μπλάσις έκλεψε την μπάλα, τη σήκωσε για τον Ρόλε, αυτός με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μάσα, που με νέα κεφαλιά την έστειλε πάνω από τα δοκάρια του αντίπαλου γκολκίπερ.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου

Τελικά, ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Η Μάιντς όχι μόνο απείλησε, αλλά βρήκε και δίχτυα στην πρώτη καλή της φάση στο ματς. Στην πρώτη φορά που η άμυνα του Αστέρα δεν απομάκρυνε την μπάλα ο Κου βρήκε με κεφαλιά τον Οκαζάκι στο 45′ και αυτός με κοντινή προβολή νίκησε τον Θεοδωρόπουλο για να ανοίξει το σκορ στο Coface Arena. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα και με το… παράπονο, αφού φώναξαν για οφσάιντ.

Με άλλη ψυχολογία η Μάιντς, οπισθοχώρησε ο Αστέρας

Στην επανάληψη η Μάιντς μπήκε με άλλη ψυχολογία έχοντας το γκολ του πρώτου ημιχρόνου, όμως και πάλι ο Αστέρας είχε τη μεγάλη ευκαιρία, που ήταν η μοναδική του συλλόγου της Τρίπολης στο δεύτερο μέρος.

Ο Μπαντιμπανγκά έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Ντε Μπλάσις έκανε το σουτ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, αλλά αστόχησε από πολύ κοντά. Ακολούθησαν δύο σουτ του Μάλι στο 50′ και στο 52′, με το πρώτο να περνάει εκτός και το δεύτερο να αποκρούει δύσκολα ο Θεοδωρόπουλος για να απομακρύνει σε κόρνερ.

Η τελευταία φορά που απειλήθηκε ο γκολκίπερ του Αστέρα ήταν στο 54′ και στο ανάποδο ψαλίδη του Μόριτς, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν, κάτι που οφειλόταν στις αλλαγές του Βεργέτη. Ο τεχνικός των Αρκάδων σκέφτηκε περισσότερο τη ρεβάνς και να μη δεχτεί η ομάδα του άλλο τέρμα. Κάτι που δεν έγινε και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και δυσκόλεψε τη ρεβάνς στην Τρίπολη.

Man of the match: Δίχως αμφιβολία ο Ζιγκί Μπαντιμπανγκά. Ο Βέλγος ήταν μόνιμη απειλή για τη Μάιντς από τα δεξιά, είχε μία προσπάθεια να σκοράρει και έκανε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο βγάζοντας εξαιρετικές μπαλιές για τον Ντε Μπλάσις. Δικαίως χειροκροτήθηκε απ’ όλο το γήπεδο στο 81′, όταν αντικαταστάθηκε από τον Κιτόκο.