Η κρητική τον παιχτών μας

Η κρητική τον παιχτών του Ολυμπιακού στον αγώνα με την Νταρουσάφακα

Γιάννης Σφαιρόπουλος: Πολύ καλός από την αρχή μέχρι το τέλος, εκτός από ένα νεκρό διάστημα όπου η Νταρουσάφακα μείωσε το σκορ , και δεν μπορούσε να βρει εύκολα λύσεις, αλλά στο Ταίμ Αουτ τα διόρθωσε όλα. –βαθμός 8,5

Βασίλης Σπανούλης : Ο Αρχηγός επέστρεψε μετά από τραυματισμό , και τα πρώτα λεπτά στο παρκέ ο Βασίλης  ξεκίνησε “νωθρά , παρ όλα αυτά βρήκε πάλι γρήγορα την φόρμα του αν
και δεν βοήθησε τόσο στο σκοράρισμα αλλά στην δημιουργία της ομάδας και στης Ασίστ που τροφοδοτούσε τους παίχτες, προς το τέλος του αγώνα έβαλε 2 κρίσιμα δίποντα ο Σπανούλης έβαλε 8 πόντους, 3/9 σουτ, 8 ασίστ, 2 λάθη σε 23 λεπτά  –  βαθμός 8,5

Πάτρικ Γιανγκ :  έπαιξε λίγο στον αγώνα και ουσιαστικά ήταν 3ος σέντερ πίσω από Μπριτς και Μιλουντίνοφ, ο Γιανγκ στο 5 λεπτό που έπαιξε είχε 4 πόντους με  2/2 δίποντα –βαθμός 7,5

Έρικ Γκρίν : Ενας εκ των καλυτερων παίχτων  του αγώνα καθώς πέτυχε 11 πόντους και βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου η διαφορά πήγε πάνω από τους 15. Στο δεύτερο μέρος η απόδοση του έπεσε, αλλά την δουλειά του την είχε κάνει. ο Γκριν έβαλε 11 πόντους, 3/7 σουτ, 4/4 βολές σε 17 λεπτά –βαθμός 9

Κεμ Μπριτς : O mvp του αγώνα καθώς έβαλε 13 πόντους και ήταν πανταχού παρών ακόμα και στα κρίσιμα σημεία όπου η διαφορά έπεσε ήταν εκεί. το μόνο αρνητικό τα γρήγορα φάουλ στην 3 περίοδο ο Κεμ πέτυχε 13 πόντους 5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κοψίματα σε 18 λεπτά βαθμός 9

Ιωάννης Παπαπέτρου: ίσως ήταν το χειρότερο φετινό match στην  EuroLeague του Ιωάννη, καθώς πέρα από τα 2 κλεψίματα που είχε έβαλε 0 πόντους στα 13 λεπτά συμμετοχής  0 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 13 λεπτά –βαθμός 5,5

Ντόμινικ Γουότερς : ο παίχτης κλειδί, καθώς έκανε αθόρυβη  αλλά καλή δουλεία, και σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, καθώς μαζί με τον Μάντζαρη έκανα κάλο δίδυμο  και έτσι ο Ντόμινικ στο δεύτερο μέρος δεν έπαιξε πολύ παρ όλα αυτα έβάλε 7 πόντους, 3/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 20 λεπτά –βαθμός 8,5

Νίκολα Μιλουτίνοφ :  δύσκολο έργο απέναντι στον 20χρονο  Ζίζιτς, αλλά κατάφερε και του πήρε 2 φάουλ στην αρχή του αγώνα και του έκοψε τον αέρα, δεν είχε δύσκολο έργω καθώς βρισκόταν σε καλή μέρα και ο Μπριτς όποτε δεν είχε όλο το βάρος πάνω του. ο Μιλουτίνοφ πέτυχε 8 πόντοι, 2/2 δίποντα, 4/6 βολές, 2 κοψίματα σε 11 λεπτά –βαθμός 8,5

Γιώργος Πρίντεζης : O  “Πριντ” δεν ήταν καλώς χθες αλλά  σε μερικά σημεία του αγώνα η εμπειρία του χρειάστηκε όταν στο 37′ και ενώ η διαφορά ήταν στους +6 για τον ολυμπιακό έπαιξε μια σπουδαία άμυνα στον Γουιλμπέκιν στο ποίο κρίσιμο σημείο του αγώνα, παρ όλα αυτά ο “Πριντ”  ήταν σε ρηχά νερά  έβαλε 8 πόντους, 4/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27 λεπτά. –βαθμός 8,5

Κώστας Παπανικολάου : O Παπ έβγαλε  τρομερή ενέργεια στην άμυνα με το απίστευτο πάθος του και γέμιζε χαρά ο κόσμος στης κερκίδες ο Παπ ήταν αλάνθαστος  σε δίποντα και βολές 7 πόντους, 2/2 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ σε 24 λεπτά και γενικά ήταν θετικός και σε άμυνα και επίθεση –βαθμός 9

Ματ λοτζέσκι : έπαιξε καλή προσωπική άμυνα και άφησε το παιχνίδι να έρθει στα χέρια του αυτό το δείχνουν και οι 12 πόντοι που πέτυχε, μέσα σε αυτούς και ένα buzzer-beater για το 25-18, σημαντικό στοιχείο το επιθετικό  ριμπάουντ που πήρε στο 37′ για να γράψει το 77-71, καθώς όλα πήγαιναν στραβά για τους ερυθρόλευκους ο Ματ έβαλε 12 πόντους, 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ σε 22 λεπτά –βαθμός 9

Βαγγέλης Μάντζαρης : Η αλλιώς magic-Μάντζαρης που έγραφε ένα πανό χθες στο γήπεδο, ο Βαγγέλης λόγω του προβλήματός που έχει στο γόνατο εδώ και καιρό ο Σφαιρο  προτίμησε να δώσει ανάσες στον Έλληνα γκαρντ άλλωστε αυτό το βλέπουμε και από τους πόντους του 3 πόντους, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 20 λεπτά, παρ όλα αυτά βοήθησε στο αμυντικό κομμάτι κυρίως  –βαθμός 8

Δημήτρης Αγραβάνης: Ο μοναδικός που δεν έπαιξε.-βαθμός –

Κόσμος ; o κόσμος ήταν θετικότατος και ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της ΚΑΕ και ήρθε στο γήπεδο όπου με την φωνή τους βοήθησαν την ομάδα για την νίκη , όπου στο γήπεδο υπήρχαν και 30-40 οπαδοί της Νταρουσάφακας –βαθμός 10