Δεν Πειράζει Μάγκες!!!

Ο Ολυμπιακός είδε το νικηφόρο σερί του (23-0) να σπάει στο ΟΑΚΑ, καθώς έχασε από τον Παναθηναϊκό με 67-59 στο νοκ-άουτ ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Για μία ακόμα φορά, ο Πρωταθλητής Ευρώπης πήγε σαν πρόβατο στη σφαγή στο ΟΑΚΑ. Μόνο οι βολές αρκούν: 28 έναντι μόλις 9.

Οι Καλύτερες Αποδόσεις Του Στοιχήματος Είναι Εδώ!!!  Εγγραφείτε Τώρα Και Πάρτε Bonus Μέχρι Και 150 ευρώ!!!

ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ ÓÐÁÍÏÕËÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÊÕÐÅËËÏ 2013-2014)  DIAMANTIDIS SPANOULIS  PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS (CUP 2013-2014)

Το ματς καθυστέρησε να ξεκινήσει για περίπου 20 λεπτά για κροτίδα στον πάγκο του Ολυμπιακού, ενώ προς το τέλος έπεσε και φωτοβολίδα προς τον ερυθρόλευκο πάγκο. Μην είστε κουτοί: εννοείται πως ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Μόνο στο ΣΕΦ ο Τόμι Σχινάς διακόπτει τους αγώνες και δίνει τρόπαια στα χαρτιά στην αγαπημένη του ομάδα. Πάντως, οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι και βασικοί παίκτες παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Πρόβλημα στα ριμπάουντ, πράσινο προβάδισμα

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Σίμονς, ενώ ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με τους Διαμαντίδη, Κάρι, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε.  Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μείωσε σε 3-2 με ντράιβ, ενώ στη συνέχεια με ασίστ στον Σίμονς, ο οποίος αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε, οι Πειραιώτες έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Διαμαντίδης στη συνέχεια σκόραρε ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ακολούθως ο Σίμονς είδε έξυπνα τον ελεύθερο Μάντζαρη από την περιφέρεια, ο οποίος και «έγραψε» το 7-8. Ο Σίμονς πέρασε στον πάγκο λόγω ότι χρεώθηκε με δύο φάουλ, με τον Ντάνστον να τον αντικαθιστά. Το πρόβλημα των ερυθρολεύκων ήταν πως παρά την καλή άμυνα που έπαιζαν, είχαν πρόβλημα στο να ασφαλίσουν τα ριμπάουντ, δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες στους πράσινους ώστε να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο προηγήθηκαν με +4 (12-8), αλλά οι Πρωταθλητές Ευρώπης στη συνέχεια πήραν το ριμπάουντ στην άμυνα και στον αιφνιδιασμό κυκλοφόρησαν γρήγογα και σωστά την μπάλα, με τον Πρίντεζη να μειώνει το σκορ με το χαρακτηριστικό του σουτ (12-10) στο 5’.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έλεγξε τα ριμπάουντ στην άμυνα και έτρεξε στο τρανζίσιον, με τον Σπανούλη να κλέβει την μπάλα αλλά στον αιφνιδιασμό έδωσε κακή πάσα στον Λοτζέσκι που αστόχησε έχοντας χάσει τον βηματισμό του στο μπάσιμο. Ο Σπανούλης πήρε πάνω του προσπάθειες, αλλά ήταν άστοχος, δείχνοντας και σημάδια κούρασης, με τον Σλούκα να τον αντικαθιστά. Ο Παππάς στη συνέχεια με ατομική προσπάθεια κέρδισε στην άμυνα τον Σλούκα, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό στο +6 (17-11), με τον Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο Περπέρογλου στη συνέχεια έδωσε έξυπνη ασίστ στον Ντάνστον στο «ζωγραφιστό», ο οποίος με ένα επιβλητικό κάρφωμα μείωσε σε 17-13, αλλά ακολούθως ο «Πέρπε» χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ πάνω στον Ματσιούλις, ο οποίος με έμμεσο τρίποντο «έγραψε» το 20-13, με το «τριφύλλι» να «χτίζει» διαφορά. Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε… ανάσα στους Πρωταθλητές Ευρώπης (20-16), ενώ στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ από την περιφέρεια στην εκπνοή του δεκαλέπτου, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με +4.

Άργησε αλλά πήρε μπρος ο Λο, μάζεψε την διαφορά ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον, με τον Πέτγουεϊ να σημειώνει τρίποντο ύστερα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, μειώνοντας στον πόντο (20-19). Οι ερυθρόλευκοι σε κάθε ευκαιρία επεδίωκαν να βγάλουν αιφνιδιασμό, με τον Ντάνστον να έχει θωρακίσει την ρακέτα της ομάδας με τα χέρια του στην άμυνα, αλλά ο Λο στην επίθεση  έκανε λάθη. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ, ο Λο αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, συνεχίζοντας να κάνει λάθη στο παιχνίδι. Οι πράσινοι στην επίθεση έψαχναν τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος δεν έδειχνε σε καλή κατάσταση, με τον Λο στη συνέχεια να σημειώνει τρίποντο και να μοιράζει ασίστ στον Ντάνστον, με τους Πειραιώτες στο 15’ να προηγούνται με +3 (21-24).

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης συνέχιζαν να σπαταλούν τις καλές τους άμυνες, δίνοντας επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο, με τον (κουρασμένο) Λο να επιστρέφει στον πάγκο και τον Μάντζαρη να «πυρπολεί» από την περιφέρεια (24-27). Ο Σπανούλης προσπαθούσε να βγάλει πκ-εν-ρολ με τον Μπέγκιτς αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν το επέτρεπε, με τον Ματσιούλις να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στη συνέχεια ο Κάρι με τρίποντο διαμόρφωσε το 31-29.  Ο Μπέγκιτς στην επίθεση ήταν άστοχος, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να χάνει τα ριμπάουντ στην άμυνα, δίνοντας την δυνατότητα στους πράσινους να σκοράρουν με δεύτερες προσπάθειες.  Στη συνέχεια ο Διαμαντίδης έδωσε ασίστ στον Μπατίστ, με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει πάλι στο σκορ με +6 (35-29), με την κερκίδα να έχει πάρει… φωτιά, αλλά σε εκείνο το σημείο σημείωσε πολύτιμο τρίποντο ψυχολογίας ο Σπανούλης (35-32). Στη συνέχεια οι Πρωταθλητές Ευρώπης έβγαλαν καλή άμυνα και έτρεξαν με ιδανικό τρόπο στο τρανζίσιον, με τον ψύχραιμο Σλούκα να βρίσκει ελεύθερο τον Λο στη γωνία, ο οποίος από την περιφέρεια (πάταγε γραμμή) μείωσε στον πόντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, με το σκορ του πρώτου μέρους να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 35-34. Ξεκάθαρο πρόβλημα τα ριμπάουντ για τους ερυθρόλευκους, καθώς υστερούσαν με 20-11, με τους πράσινους να έχουν πάρει 8 (!) επιθετικά.

Έξι λεπτά δίχως σκορ ο Ολυμπιακός, αλλά αντέδρασε στο τέλος

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πέτγουεϊ και Σίμονς, με το μαρκάρισμα του Σπανούλη να το έχει αναλάβει ο Γκιστ και ο Λάσμε! Σίμονς και Πέτγουεϊ έκαναν εξαιρετική δουλειά στην άμυνα στο «ζωγραφιστό», παίρνοντας και τα ριμπάουντ. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις καλές τους άμυνες στην επίθεση και ύστερα από τρία γεμάτα λεπτά δίχως σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε τρίποντο (38-34). Οι ερυθρόλευκοι παρουσιαζόντουσαν νευρικοί και άστοχοι, με τον Περπέρογλου στη συνέχεια να δίνει κακή πάσα στον Πέτγουεί στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα ο Ματσιούλις να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να «γράψει» το 40-34 στο 14’. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης συμπλήρωσαν πέντε λεπτά δίχως σκορ, έχοντας «βραχυκυκλώσει» σε σκορ, αλλά και σε δημιουργία, με τον Λο να αντικαθιστά τον Μάντζαρη, παίζοντας μαζί με τον Σπανούλη, ενώ στο παρκέ επέστρεψε και ο Πρίντεζης.

Σπανούλης-Πρίντεζης ήταν άστοχοι, κάνοντας και λάθη, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να σκοράρει ύστερα από έξι λεπτά, μειώνοντας με τρίποντο-ανάσα του Περπέρογλου (40-37), ενώ ακολούθως ο Σλούκας ευστόχησε και στις δύο βολές (42-39). Ο Μπατίστ στη συνέχεια σκόραρε από μέση απόσταση, οι Πειραιώτες έβγαλαν ελεύθερο σουτ με τον Λο αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο, με το «τριφύλλι» να καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ και πάλι με +6 (45-39). Οι Πειραιώτες έψαχναν ένα μεγάλο σουτ και αυτό το βρήκαν στα χέρια του Σλούκα, ο οποίος με τρίποντο «έγραψε» το 45-42, ενώ στη συνέχεια ο Ντάνστον κάρφωσε μα μανία την μπάλα στο καλάθι, μειώνοντας στον πόντο (45-44). Οι ερυθρόλευκοι είχαν σουλουπωθεί σε άμυνα-ριμπάουντ και στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου ο Πρίντεζης επιχείρησε τρίποντο, αλλά αστόχησε, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν και πάλι να μαζέψουν την διαφορά, μειώνοντας σε 45-44 στο 30’.

Έχασε την συγκέντρωση του, τα σουτ, τα ριμπάουντ και στο τέλος το ματς

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Πρίντεζη με σουτ αλά… Κωνστνατινούπολη, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους (45-46). Ο Περπέρογλου στη συνέχεια πέρασε στο «4» αντί του Πρίντεζη, ο Λο έδωσε ασίστ στον Ντάνστον που κάρφωσε και πάλι (47-48), με τον Σλούκα στη συνέχεια να κλέβει την μπάλα, αλλά το τρίποντο που δοκίμασε βρήκε σίδερο. Ο Διαμαντίδης όμως από το ίδιο σημείο ήταν εύστοχος (50-48), ξεσηκώνοντας το κοινό, με τον Ντάνστον στην άμυνα να παίρνει το ριμπάουντ και τον Περπέρογλου να φέρνει το ματς στα ίσα (50-50) με σουτ από την αδύναμη πλευρά. Ο Παππάς στη συνέχεια αστόχησε σε δύο σερί βολές, αλλά οι Πειραιώτες έχασαν το ριμπάουντ, με τον Λάσμε να τιμωρεί την αδράνεια των φιλοξενούμενων κάνοντας το σκορ 52-50.

Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έχασαν τον Ντάνστον που τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τον Σίμονς να επιστρέφει στο παρκέ, και τον Λάσμε να συνεχίζει να μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντ, κάνοντας τη «ζημιά» στους Πειραιώτες, δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα του. Ο Διαμαντίδης με βολές «έγραψε» το 54-50, ο Ντάνστον επέστρεψε στο παρκέ, με τον Περπέρογλου να σημειώνει μεγάλο τρίποντο στο 36’, μειώνοντας σε 54-53. Ο Λο χρεώθηκε με φάου πάνω στον Ματσιούλις που έβαλε τις βολές, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο, ενώ από τη γωνία ο Μπράμος βρήκε στόχο, ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στο +6 (59-53) για τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να πλησιάσει στο low-post, όντας και οι τέσσερις παίκτες του στην περιφέρεια, με τον Περπέρογλου πρώτα να σουτάρει… έρμπολ, ενώ ακολούθως ο Σλούκας δεν υπολόγισε τον χρόνο, χάνοντας την επίθεση. Οι ερυθρόλευκοι είχαν χάσει την συγκέντρωση τους στο ματς, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στο +8 (61-53), ο Πρίντεζης αστόχησε από την περιφέρεια, αλλά από το ίδιο σημείο βρήκε στόχο ο Σλούκας, μειώνοντας σε 61-56. Ο Σλούκας στη συνέχεια έδωσε κακή πάσα, με την κατοχή να επιστρέφει στους πράσινους και τον Μπράμος στο 1’12 πριν το τέλος να «γράφει» το 63-56. Στο 1.07’’ πριν τη λήξη ο Σπανούλης έβαλε την μία βολή (63-57), ο Λάσμε συνέχιζε να μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντ και το ματς κάπου εκεί είχε τελειώσει. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 45-44, 67-59.

Ανά δεκάλεπτο: 20-16, 15-18, 10-10, 22-15.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 11, Μπράμος 12, Κάρι 9, Μπατίστ 5, Φώτσης 2, Λάσμε 9, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 10, Γκιστ 3, Παππάς 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3, Λο 5 (1), Ντάνστον 8, Σπανούλης 8 (2), Περπέρογλου 8 (2), Μάντζαρης 6 (2), Σλούκας 13 (3), Σίμονς 3, Λοτζέσκι, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 5.

Στην Πρώτη Γραμμή_Για Τον Ερυθρό Αστέρα!!!            Red Agent7 Και Στο Facebook…

Πηγή: redplanet.gr