Για αυτό σε Λένε ΘΡΥΛΟ

Ο Ολυμπιακός Χωρίς τον Σπανούλη   πήρε τεράστια νίκη στο Palau επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 67-69 με της Βολές του  Μάντζαρη 7 δεύτερα  πριν το τέλος να είναι και οι καθοριστικές καθώς ο Ράις έχασε την τελευταία επίθεση του αγώνα και ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελόνας για 2η φόρα μέσα στην τελευταία Δεκαπενταετία, το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό και το ημίχρονο  έκλεισε με 33-28 στο 3ο Δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 5 (53-58) παρ όλα αυτά η Μπαρτσελόνα  πέρασε μπροστά στο 4ο Δεκάλεπτο με 64-58 στην συνέχεια με καλάθι Τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός έκανε το 64-61 και κάπου εκεί άρχισε η Αντεπίθεση για την Ομάδα του Πειραιά με καλάθι του Μιλουντίνοφ εκανε το 64-65 ο Σέρβος έπαιζε και με 4 Φαουλ και έκανε εξαιρετικη δουλεία πάνω στον Τόμιτς και με καλάθι του Λοτζέσκι ο σε σκοτωμένη επίθεση  έκανε το 64-67 ο Κόπονεν με Τρίποντο Ισοφάρισε 67-67 και ο Μαντζάρης με 2 βολές  έκανε το τελικό 67-69 με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα από τα καλύτερα του εκτός έδρας Match.

Το πλεονέκτημα έδρας μοιάζει αδύνατο να χαθεί  μετά την ήττα της Μπασκόνιας  από την Νταρουσάφακα με 98-89 απομένουν ακόμη όμως 13 ματς και όλα αλλάζουν.