ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΕΤ

Ο Φοίνικας Σύρου έχανε με 2-0 σετ, γύρισε το ματς και τελικά πήρε τη νίκη επί του Ολυμπιακού, κάτι που σημαίνει ότι ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 2-2 και έτσι όλα θα κριθούν στον 5ο τελικό που θα πραγματοποιηθεί στις 23 Απριλίου στο Ρέντη.

1 (1)Οι Συριανοί νίκησαν με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 0-2 σετ, ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά της Volleyleague σε 2-2 με δύο σερί νίκες στα πέντε σετ.

O πέμπτος τελικός, ο τελικός… δίχως αύριο θα διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα (23/4) στο κλειστό του Ρέντη. Η ομάδα που θα επικρατήσει θα πάρει και το εισιτήριο για τους τελικούς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.
“Πιστεύω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε”, δήλωσε ο προπονητής του Φοίνικα, Δημήτρης Ανδρεόπουλος που πανηγύρισε έντονα όταν ο Τσας διαμόρφωσε το 13-10 στο τάι μπρέικ, βγάζοντας από τη θέση σερβίς τον Γιορντάνοφ.
Με δύο μπλοκ στον Καλντέιρα οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 10-8, παίρνοντας τον έλεγχο. Το πρώτο ματς μπολ ήρθε με μπλοκ του Ντιάτσκοφ στον Γιορντάνοφ και με επίθεση του Πελεκούδα το σκορ έγινε 15-11 στο τάι μπρέικ. Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγύρισαν με τον κόσμο τους τη μεγάλη νίκη, ενώ ήταν ξανά γεμάτο το κλειστό “Δημήτριος Βικέλας”.