Έβγαλε τα μάτια του

Ένας μαχητικός Ολυμπιακός πάλεψε στην πόλη χωρίς τον αρχηγό του , και αν και ακόμα βρέθηκε στο +11 (47-58) κατάφερε και έχασε με 67-64.

Στην αρχή του αγώνα με μπροστάρη τον Γκρίν οι ερυθρόλευκοι έκανα ένα 7-0, οι οποίοι όμως δεν ήταν τόσο προσηλωμένοι αμυντικά και έχασαν  πολλά αμυντικά ριμπάουντ. οι ερυθρόλευκοι είχαν το σκορ της 1ης περιόδου 18-22 ένα λεπτό πριν το τέλος της, αλλά ο Ολυμπιακός έδωσε εύκολα καλάθια και έληξε 22-22.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με βασικό σκορ +6  (34-28) στα πρώτα λεπτά αλλά και  με (40-34) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν μπορούσαν να βρουν το εύκολο καλάθι και σκόραραν μόνο με βολές.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλώς, και αυτό οφείλεται στην διαφορά που  πήρε στο σκορ αλλά και ότι ξεκούρασε τον Πρίντεζη για ένα δεκάλεπτο , και την Φενερ στους 7 πόντους

Με μπροστάρη τον Παπανικολάου, εξάλειψε τη διαφορά (42-42) αλλά και με τον Μάντζαρη να κάνει με τρίποντο το (44-45),μετά την σκυτάλη ανέλαβε ο Γκρίν και ο Γουότερς όπου με εύκολα καλάθια διαμόρφωσαν το +8  (45-53),και με τρίποντο του Παπ λίγο πριν το τέλος έστειλε του Πειραιώτες στο +10 (46-56) με τον Μπογκντάνοβιτς να διαμορφώνει με μία βολή το 47-56.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε και φάνηκε η απουσία του Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +11 με φόλοου κάρφωμα του Μιλουτίνοφ έστειλε τον Ολυμπιακό  (47-58), αλλά η συνέχεια ήταν καταστροφική καθώς οι Τούρκοι έκαναν ένα σερί 15-0 στο 1:34 που απέμενε  ο Παπ με 2 βόλες κράτησε τον Ολυμπιακό στον αγώνα (65-60) που πλέον έπαιζε για την διάφορα πλέον τελικό αποτέλεσμα  67-64..

Υ.Γ. Χρόνια πολλά στον Γιώργο Πρίντεζη για τα γενέθλια του χθες του ευχόμαστε υγειά και χωρίς ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ

Υ.Γ.2 Επόμενος αγώνας Καθαρά Δευτέρα 27/02/17 στην Πάτρα με τον Απόλλων Carna στις 17:30/ NS4 HD

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 6, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 17 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 13 (3), Λοτζέσκι 4 (1).