Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ολυμπιακός 0-3

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε δριμύτερος ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο το εξαιρετικό τοςυ σερβίς, το αξιόπιστο μπλοκ, αλλά και την συγκέντρωση στην επίθεση, επέβαλε από τους πρώτους πόντους του αγώνα τον ρυθμό του, παίζοντας ως πολύ σπουδαία ομάδα και κατέκτησε δικαιότατα το τρίποντο με 0-3 (18-25, 23-25, 20-25) επιστρέφοντας στις νίκες, μετά την ήττα του με 3-2 στη Σύρο από τον Φοίνικα.

1349316

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με «όπλο» του το πολύ πιεστικό του σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων και με τους Τσουκ, Έγκλεσκαλνς να παίρνουν πολύτιμους πόντους, είχε τον ρόλο του πρωταγωνιστή.

Με το μπλοκ να παίρνει …μπροστά και να σταματά τις επιθέσεις των παικτών του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 18-25 με πόντο του Μενέλαου Κοκκινάκη δείχνοντας σε όλους ποιος είναι το αφεντικό.

Στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας πολλές λύσεις από όλους  τους παίκτες τους ήταν σκληρό καρύδι και μάλιστα έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 23-22. Σ’ εκείνο το σημείο, όμως ανάλαβε …δράση ο Κοκκινάκης για να φτάσει ο Ολυμπιακός στην ανατροπή και την κατάκτηση του δεύτερου σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Ρομπέρτο Πιάτσα απελευθερωμένοι από κάθε άγχος λειτούργησαν άψογα. Με «όπλο» το πιεστικό σερβίς και τους Τσουκ, Έγκλεσκαλνς να παίρνουν σημαντικούς πόντους είχαν το προβάδισμα στο σκορ για να φτάσουν στο 12-18 με πόντο του Κοκκινάκη.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας σε 15-198, αλλά μέχρι εκεί. Με τους Κοκνάκη, Τσουκ να συνεχίζουν να δίνουν λύσεις, ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το τρίτο σετ, αυτή τη φορά με 20-25, επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στις νίκες σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα.

Τα σετ : 18-25, 23-25, 20-25.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Κ. Δαλακούρας 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ.), Σούλαγιτς 14 (11/28 επ., 3 μπλοκ, 55% υπ.), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Τουρανιάνιν 8 (4/4επ., 4 μπλοκ), Κιόσης 5 (4/9 επ., 1  μπλοκ), Δ. Δαλακούρας 11 (10/21, 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ (55% υπ.)/Βλαχόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σουλτανόπουλος 2 (2/4 επ.), Στιβαχτής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 14 (11/27 επ., 3 άσοι),  Κοκκινάκης 8 (7/22 επ., 1 άσος, 67% υπ.), Τσουκ 14 (11/16 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ.), Σπίνου 14 (9/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (42% υπ.)/ Σακόγλου 1 (1/1επ.), Σφενδυλάκης, Δεληπρίμης, Γαλιώτος