Ερυθρός Αστέρας-Πανιώνιος 84:64

Μεγάλη νίκη του Ερυθρού Αστέρα επί του Πανιωνίου για την φάση των 32 του EuroCup! Από το Βελιγράδι Ερυθρός Πράκτωρ 7 για το RedVoice.gr!

Οι Καλύτερες Αποδόσεις Του Στοιχήματος Είναι Εδώ!!!  Εγγραφείτε Τώρα Και Πάρτε Bonus Μέχρι Και 150 ευρώ!!!

1533953_614902855224397_1536278154_n

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε για μια ακόμα φορά το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο στην Χάλα Πιονίρ και με ουσιαστικό και καταιγιστικό μπάσκετ γονάτισε τον Πανιώνιο που έδειχνε αδύναμος να αντιδράσει.

Οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν τον αγώνα όχι και τόσο καλά με αποτέλεσμα στο πρώτο τρίλεπτο να προηγηθεί ο Πανιώνιος με σκορ 10:5. Οι “κυανέρυθροι” διατήρησαν το προβάδισμα στο επίπεδο των έξι πόντων μέχρι λίγο μετά το 7’ (19-13). Στην συνέχεια και έως την λήξη της πρώτης περιόδου συνέχισαν την πολύ καλή άμυνα τους, αλλά… κόλλησαν στην επίθεση και ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο του Νέλσον 21’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου μείωσε στους τρεις (19-16).

Το επιθετικό πρόβλημα του Πανιωνίου συνεχίστηκε και οι γηπεδούχοι με καλάθι του Ραντένοβιτς ισοφάρισαν σε 20-20 στο 12’. Ο Μάριος Μπατής με τρίποντο έδωσε ανάσα στην Ελληνική ομάδα, 23-20, 6’ και 15’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, αλλά με πέντε πόντους του Μπλάζιτς, εκ των οποίων οι τρεις από βολές, και γκολ φάουλ του Κάτιτις ο Ερυθρός Αστέρας προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς (28-24) με 4’ και 19’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος συνέχισε την μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα και με 4 βολές από τους Μπατή, ΜακΚόλουμ και Μίλμπουρν ισοφάρισε σε 32-32 1’ και 29’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους και με τρίποντο του Κάρτερ πήρε ξανά προβάδισμα (35-34) με 52’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, έκαναν σερί 5-0 στα τελευταία 35’’ του πρώτου μέρους και οι “ερυθρόλευκοι” τελείωσαν το εικοσάλεπτο στο +4 (39-35). Ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 36-35 35’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και ο Τζένγκινς με γκολ φάουλ το 39-35 με μόλις 5’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο 25χρόνος Αμερικανός γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα έκανε την μεγάλη ζημιά στους «κυανέρυθρους» στο πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους με 5/7 δίποντα και 1/1 βολή. Ο πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου στο πρώτο μέρος ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 8 πόντους, όλους στα πρώτα 11’ και 30’’ του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ επιθετικά την τρίτη περίοδο. Με 4 πόντους του πανύψηλου σέντερ του Ερυθρού Αστέρα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 15 πόντους (50-35) 5’ και 53’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, μετά από σερί 16-0 από το 35-34 υπέρ του Πανιωνίου 52’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο «Ιστορικός» πέτυχε πόντο – μια βολή του Σκορδίλη – (50-36) 5’ και 37’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και μετά από παραπάνω από πέντε λεπτά σιγής. Σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά το ματς κρίθηκε. Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε ρυθμό, ενώ ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως την παραμικρή ελπίδα να έχει πλέον με το μέρος του.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τρίτο δεκάλεπτο την διαφορά μέχρι τους 17 (56-39) 3’ και 30’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Πανιώνιος μείωσε μέχρι τους 11 (56-45) με σερί 6-0 με 1’ και 15’’ να απομένουν για το την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά υπέρ του Ερυθρού Αστέρα έφτασε μέχρι και τους 26 (82-56) 3’ και 11’’ πριν το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-35, 61-47, 84-64.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: (Ράντονιτς): Ρέμπιτς, Μπλάζιτς 11, Σιμόνοβιτς 18(4), Μαριάνοβιτς 10, Ραντένοβιτς 6, Κάτιτς 7, Τέγιτς, Νέλσον 7(1), Τζένκινς 16(1), Ντραγκίσεβιτς 9(1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 11, Ντούβνιακ 7(1), Κάρτερ 6(2), Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 7(2), Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 9(1), Μισέλ 4, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 4, Σαλούστρος 2.

Επιφυλάσσομαι για τα Highlights της αναμέτρησης με νεότερη ανάρτηση μόλις αυτά υπάρξουν.

Στην Πρώτη Γραμμή_Για Τον Ερυθρό Αστέρα!!!            Red Agent7 Και Στο Facebook…