Εκατοστή με… κατοστάρα!

Την 100η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» διέσυραν τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 104-46, έκαναν το 3/3 την φετινή σεζόν και άφησαν πίσω τους την προ ημερών ήττα από την Βαλένθια, για το Eurocup.

Η επίθεση ήταν το μεγάλο όπλο του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση, με τις «ερυθρόλευκες» να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-14, να ξεκινάνε με ένα 12-2 στην δεύτερη περίοδο για το 32-16, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 50-28.

Παρά την μεγάλη διαφορά, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με το… πόδι στο γκάζι, με το τρίτο δεκάλεπτο να εκτοξεύει την διαφορά στους 44 πόντους, μετά από ένα… εκκωφαντικό επιμέρους 32-10. Πλέον, το μοναδικό ενδιαφέρον του αγώνα ήταν στο αν ο Ολυμπιακός θα συνδύαζε με… 100άρα την 100η συνεχόμενη νίκη του στην Α1 Γυναικών.

Τελικά η Παυλοπούλου ήταν αυτή που… έσπασε την 100άρα, λίγο πριν το φινάλε, με το τελικό 104-46 να διατηρεί τις νταμπλούχες στην κορυφή, με 3 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Πέντε παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε ο Ολυμπιακός, με την Σταμάτη να έχει 16 πόντους, την Γέμελος 14, την Κοσμά 13 και τις Σταμολάμπρου και Τόμας από 12, ενώ η Γκρέιβς είχε επτά πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 50-28, 82-38, 104-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 12 (4/4 τρ., 3 ασ.), Σταμάτη 16 (4/7 τρ.), Αυτζή, Παυλοπούλου 6 (2/3 διπ., 4 ασ.), Νικολοπούλου 7 (1/3 τρ. 5 ριμπ.), Σωτηρίου 8 (2/4 δίπ.), Γκρέιβς 7 (11 ρίμπ.), Γέμελος 14 (4/8 τρ., 6 ασ.), Γιουρτσένκοβα 9 (2/3 δίπ., 9 ρίμ.), Κοσμά 13 (3/3 τρ., 7 ρίμπ.), Σταμολάμπρου 12 (3/3 δίπ., 4 ασ.), Σπυριδοπούλου.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ρουμπελάκης): Τζανετάτου 2, Μποσγανά 9, Τσαγκαροπούλου, Τσιάδη 7, Κασάπογλου 9 (1), Τσιχλάκη, Τζανέτου 2, Γρηγοροπούλου 1, Γασπαράτου 3 (1), Κάμπελ 11, Ροντινέλι 2, Τσούχλη.