Σε όμιλο φωτιά ο Θρύλος!!! Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 68-81

Η Αναντολού Εφές από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης κόντρα στον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς να φτάνει στη νίκη με 68-81. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν θα έχει στον ίδιο όμιλο του Top 16 την τουρκική ομάδα.

12410515_1687291231506546_3169563193592354205_n

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν -εξ αρχής- το παιχνίδι περισσότερο και φρόντισαν να δείξουν τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Αρχικά ο Σάριτς και εν συνεχεία ο Ντάνστον δημιούργησαν προβάδισμα (10-16, 7′). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 11 πόντους για το 10-21 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Χάκετ, με την βοήθεια του Μάντζαρη, μάζεψε τη διαφορά και ο Ολυμπιακός έδειξε ανταγωνιστικός ξανά (23-30, 15′). Όχι για πολύ, όμως, καθώς οι παίκτες της Εφές βρήκαν λύσεις στην επίθεση. Γκρέιντζερ, Μπράουν και Τάιους ανέλαβαν δράση και αυτό είχε σαν συνέπεια η διαφορά να αυξηθεί για το 29-40 του πρώτου μέρους.

Η κατάσταση έμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να μαζέψουν τη διαφορά έβρισκε… τοίχο, καθώς Ερτέλ και Τάιους ήταν σε εξαιρετική μέρα και διατηρούσαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (45-60, 37′). Ο Γιάννης Αθηναίου, όμως, μάζεψε τη διαφορά με ένα… τρελό τρίποντο στο φινάλε της περιόδου για το 54-64.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, ώστε να μαζέψει τη διαφορά και να μπει ξανά σε διεκδίκηση του αγώνα, χάρη στο τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου (65-73, 36′). Οι Τούρκοι, όμως δεν είχαν διάθεση να κάνουν… ντέρμπι το παιχνίδι και με τους Ντίμπλερ και Ερτέλ να «εκτελούν» ανέβασαν και πάλι τη διαφορά για το τελικό 68-81, το οποίο τους χάρισε τη δεύτερη θέση του ομίλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 29-40, 54-64, 68-81.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 2, Χάντερ 7, Παπαπέτρου 6, Στρόμπερι 10, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 7, Χάκετ 19, Αθηναίου 5.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Τάιους 9, Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 9, Μπατούκ 6, Σάριτς 13, Κορκμάζ 6, Γκρέιντζερ 5, Ερτέλ 13, Ντίμπλερ 5, Ντάνστον 5.