Έδωσε δικαίωμα και το… πλήρωσε

Ο Ολυμπιακός απέτυχε στη Νέα Σμύρνη να τελειώσει ένα «δικό του» ματς. Ένα παιχνίδι στο οποίο είχε συντριπτική κατοχή, τρομερές ευκαιρίες και πάμπολλες τελικές, προς την εστία του Μαλέρμπ και όμως… κατάφερε να μη φύγει νικητής, από το γήπεδο το Πανιώνιου!

Το τελικό 1-1 ήρθε σαν… έμφραγμα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ήταν κυρίαρχοι σε όλο το ματς, αλλά όχι στο τέλος του, οπότε αναγκαστικά άφησε δύο βαθμούς, στη «μάχη» για το πρωτάθλημα… Τέτοια ματς ο Ολυμπιακός οφείλει να τα «τελειώνει», κάτι στο οποίο στάθηκε μετά το τέλος του αγώνα και ο ίδιος ο προπονητής του, ο Πέδρο Μαρτίνς.

Η ενδεκάδα

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-4-1-1 (ή 4-4-2, εάν προτιμάτε) με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Γκασπάρ, Τσιμίκα, Σεμέδο και Μεριά στην άμυνα, Μπουχαλάκη, Καμαρά στον άξονα, Λοβέρα και Ποντένσε στα άκρα, Σουντανί και Γκερέρο στην επίθεση.

Το πρώτο μέρος

Στο πρώτο πεντάλεπτο το ματς ήταν σε… αναγνωριστικό επίπεδο. Ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και ο Πανιώνιος έμεινε κλεισμένος στο δικό του μισό. Ο Σουντανί κινούταν αρκετά πιο κοντά στην περιοχή, με τον Γκερέρο να κάνει αυτό το οποίο γνωρίζει καλά, ανοίγοντας διαδρόμους και παίζοντας πιο περιφερειακά. Ο Καμαρά έκλεβε αρκετές μπάλες στον άξονα, ενώ παράλληλα προωθούσε και το παιχνίδι του Ολυμπιακού. Στο 12’ η πρώτη πολύ καλή στιγμή του Ολυμπιακού, ήρθε από τα πόδια του Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος γέμισε από δεξιά και ο Λοβέρα πήρε την κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε ο Μαλέρμπ! Ο Θρύλος άγγιξε το γκολ, αλλά δεν το πέτυχε.

Ο Σουντανί… γυρόφερνε το γκολ και έδειχνε να το αναζητά πολύ. Μέχρι το πρώτο 20λεπτο ο Ολυμπιακός έδειχνε πολύ ανώτερος και το ότι δεν είχε καταφέρει να σκοράρει ήταν… συγκυριακό. Ο Πανιώνος έδειχνε ανήμπορος να περάσει τη σέντρα και ο Ολυμπιακός πίεζε. Τρομερό σουτ του Μπουχαλάκη, στο 23’, παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Μαλέρμπ, αφού η μπάλα κόντραρε και στον Ευαγγέλου. Νέα καλή ευκαιρία για τον Θρύλο.

Ακόμη μία εξαιρετική ευκαιρία, με πολύ καλό σουτ του ανεβασμένου Τσιμίκα, παραλίγο να φέρει το 1-0 για τον Θρύλο, στο 26’. Η μπάλα, αν και είχε πολύ φάλτσο, κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός, στο 30’ είχε 10 τελικές και 5 από εκείνες είχαν πάει στον στόχο! Μοναδικό «μελανό σημείο» ήταν η αδυναμία να βρει γκολ, Ο Πανιώνιος απείλησε με τον Ευαγγέλου και ένα φάουλ, στο 30’, αλλά ο Σα μπλόκαρε. Ακόμη ένα σουτ του Ποντένσε, στο 33’, έστειλε την μπάλα να περάσει ψηλά άουτ. Ο Ντανιέλ Ποντένσε ήταν σε εξαιρετική φόρμα και η ντρίμπλα του επάνω στον Παπαγεωργίου, στο 38’, ήταν… εξωπραγματική! Ο Πορτογάλος έψαχνε το γκολ, που θα του ανέβαζε ακόμη περισσότερο την ψυχολογία, ενόψει και των δύσκολων ματς, με Τότεναμ και ΠΑΟΚ.

Ο Πορτογάλος άγγιξε το γκολ στο 42’! Υπέροχη προσωπική ενέργεια, κατά μέτωπον εφόρμηση, ντρίμπλα σε… τρεις αντιπάλους και σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ! Ένα λεπτό μετά, ο Γκερέρο άγγιξε… επίσης το γκολ, έπειτα από ωραία ενέργεια του Ποντένσε και σέντρα από αριστέρα! Ο Ισπανός πήρα την κεφαλιά και είδε την μπάλα να περνάει λίγο έξω! Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να… βομβαρδίζει την εστία του Μαλέρμπ, αλλά δεν είχε βρει το γκολ… Ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 13 τελικές και 5 στον στόχο, δείγμα του ότι είχε πιέσει αρκετά τον Μαλέρμπ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Βαλμπουενά, αντί του Μάξι Λοβέρα. Γύρισε, λοιπόν, σε 4-3-3, με τον Γάλλο να πηγαίνει ως δεκάρι, μπροστά σε Μπουχαλάκη και Καμαρά, τον Ποντένσε να μένει το ένα άκρο, τον Σουντανί να πηγαίνει στο άλλο και τον Γκερέρο να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Το δεύτερο μέρος, λοιπόν, άρχισε με τον Ολυμπιακό…να πιέζει! Ο Σεμέδο πρώτα και ο Παπαγεωργίου (παραλίγο αυτογκόλ), έφτασαν… κοντά στο… 0-1! Ο Βαλμπουενά ανέλαβε να εκτελεί άμεσα και τις στατικές φάσεις. Ο Μπουχαλάκης ανατράπηκε από τον Γιάννη Μασούρα μέσα στην περιοχή (τον κρατούσε παρατεταμένα), αλλά ο Κομίνης δεν υπέδειξε παράβαση. Η φάση στο 48’.

Λίγα λεπτά μετά ο Γκασπάρ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, ο Παπανικολάου ανέκοψε με το χέρι την πορεία της μπάλας, στη σέντρα του δεξιού μπακ του Θρύλου και, αρχικά, ο Κομίνης υπέδειξε πέναλτι. Ο Ματιέ Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση της, σωστής, απόφασης του Κομίνη και άνοιξε το σκορ, για τον Ολυμπιακό, στο 55’! Ο Θρύλος βρήκε το γκολ, το οποίο εδικαιούτο, βάσει της πλήρους ανωτερότητάς του, από το πρώτο λεπτό του ματς!

Έχοντας, πλέον, το προβάδισμα που ήθελε, ο Ολυμπιακός ήταν πιο άνετος στο παιχνίδι του. Η ομάδα του Μαρτίνς έδειχνε να έχει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και δεν έδειχνε να απειλείται. Ο Πανιώνιος, ο οποίος θα έπρεπε, πλέον, να βγει μπροστά για να αναζητήσει την ισοφάριση, αναμενόταν να αφήσει περισσότερο χώρο, στον Θρύλο. Ο Βαλμπουενά έδειχνε πολύ κεφάτος, όπως και ο Ποντένσε! Τρομερή ενέργεια, ακόμη μία, για τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό, στο 65’! Ο Ποντένσε… χόρεψε την άμυνα του Πανιώνιου και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Μαλέρμπ!

Προβληματισμένος έδειξε ο Πέδρο Μαρτίνς, με την εικόνα της ομάδας του, μετά το 1-0. Από τη μία ήταν η αδυναμία να βρει δεύτερο γκολ. Από την άλλη ήταν η άνοδος της απόδοσης του Πανιώνιου, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την ισοφάριση. Ο Μασούρας πέρασε στην θέση του Σουντανί, στο 76’ και πήγε στο αριστερό άκρο, μπροστά από τον Τσιμίκα. Στα δεξιά έμενε ο Ποντένσε, μαζί με τον Γκασπάρ. Η διάταξη έγινε, πλέον, ένα πιο «καθαρό» 4-2-3-1, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς. Ο Ποντένσε μπήκε ξανά στην περιοχή και πλάσαρε, στο 77’, αλλά ο Μαλέρμπ μπλόκαρε. Ο Πορτογάλος ήταν σε εξαιρετικό βράδυ, χάνοντας μόνο στα τελειώματα. Βαλμπουενά και Γκασπάρ άγγιξαν το 2-0, στο 79’, με διαδοχικά πλασέ. Το ένα έσωσε ο Μαλέρμπ, το άλλο πέρασε λίγο άουτ!

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει ένα δεύτερο γκολ, για να… αποφύγει ένα πιθανό… έμφραγμα! Ο Πανιώνιος δεν απειλούσε, αλλά ο Ολυμπιακός όφειλε να «τελειώσει» το ματς. Δεν το έκανε και το… πλήρωσε στο 88’! Ο Εμμανουηλίδης ήταν εκείνος, ο οποίος με προσωπική ενέργεια έφερε το ματς στα ίσια, στην εκπνοή του ματς… Αμέσως ο Μαρτίνς έβγαλε τον Καμαρά και έβαλε στο ματς τον Ελ Αραμπί. Ο Κομίνης έδειξε 5 λεπτά χρόνο καθυστερήσεων. Ο Σεμέδο στο 94’ δεν κατάφερε να βρει εξ επαφής την μπάλα, από κόρνερ του Βαλμπουενά και να την στείλει στα δίχτυα! Ο Βαλμπουενά απείλησε στο 95’, όμως το υπέροχο φάουλ του, απέκρουσε ο Μαλέρμπ! Και κάπως έτσι, ήρθε, μοιραία, το τελικό σφύριγμα στο ματς… Ο Ολυμπιακός δεν παράτησε την προσπάθεια, αλλά αυτή δεν απέφερε καρπούς… Οι Πειραιώτες άφησαν δύο βαθμούς στη Νέα Σμύρνη και πλέον οφείλουν να στραφούν στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Άμεσα.

Πανιώνιος (Νίκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπανικολάου (80’ Εμμανουηλίδης), Κόρμπος, Οικονομίδης (87’ Γρίβας), Άρσε, Αραμπούλι, Μασούρας (52’ Ουσμάν Καμαρά).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Καμαρά (91’ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Σουντανί (76’ Μασούρας), Ποντένσε, Λοβέρα (46’ Βαλμπουενά), Γκερέρο.