ΔΙΑΣΥΡΜΟΣ!!! Χίμκι – Ολυμπιακός 98-66

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ παρουσιάστηκε σήμερα, κατώτερος των απαιτήσεων της αναμέτρησης, τόσο σε άμυνα όσο σε επίθεση και γνώρισε την βαριά ήττα, που τον αφήνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, για πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια.

12417573_1727328770836125_3159985338132935159_n

Αυτός, ΔΕΝ ήταν Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν βαριά ήττα από την Κίμκι (98-66) και πλέον οι πιθανότητες πρόκρισης μειώθηκαν κατά πάρα πολύ. Το πάλευε στα πρώτα 12’, αλλά μετά «εξαφανίστηκε» από το παρκέ, διάστημα στο οποίο ήταν ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ. Τα τρίποντα της Κίμκι (14/29), τα επιθετικά ριμπάουντ των Ρώσων (15, εκ των οποίων τα 11 στο πρώτο ημίχρονο), η κακή αμυντική λειτουργία (τρομερά λανθασμένη επιλογή η εντολή για αλλαγές στα μαρκαρίσματα) και η αδυναμία να αντιδράσει αυτή η ομάδα, έφεραν τον διασυρμό. Χαμένα λέι απ, χαμένα καρφώματα, άστοχα ελεύθερα σουτ, ΜΗΔΕΝ ψυχολογία, σχεδόν μηδέν πιθανότητες πρόκρισης. Κρίμα…

Στο πρώτο ημίχρονο , ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στην άμυνά του, μιας και δέχτηκε 25 πόντους. Ναι μεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, όπως με τον εξαιρετικό Παπανικολάου, με τους 6 πόντους του Χάντερ και τα τρίποντα των Μάντζαρη, Σπανούλη, Πρίντεζη, ωστόσο στην άμυνα είχε προβλήματα τα οποία του δημιουργούσαν οι κακές αντιδράσεις και τα 6 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ! Το πρώτο προβάδισμα του Θρύλου ήταν στο 21-22 με τη βολή του Πρίντεζη, αλλά δεν κράτησε πολύ.

Όπως πολύ δεν κράτησε και το δεύτερο προβάδισμα, με το καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου (29-31). Αυτό κράτησε για 2-3 λεπτά, μιας και στη συνέχεια η Κίμκι «πλήγωσε» τον Θρύλο από τα 6,75. Με τον Σβεντ (έφτασε τους 17 πόντους με 5/6) να έχει 4 συνεχόμενα τρίποντα και τον Χάνεϊκατ άλλο ένα, έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +14. Ο Ολυμπιακός αγχώθηκε και δεν του έβγαινε τίποτα στην επίθεση. Τα 11 επιθετικά ριμπάουντ της Κίμκι τον έβγαλαν εκτός ρυθμού, μιας και οι Ρώσοι έβρισκαν πολλές έξτρα επιθέσεις.

Εκεί, λοιπόν, που περιμέναμε μία αντίδραση, δεν ήρθε ποτέ. Συνεχίζαμε να βλέπουμε αυτές τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα στην άμυνα και η Κίμκι έκανε πάρτι. Ο Ολυμπιακός ήταν… αλλού και η διαφορά, αντί να μειωθεί κάπως, αυξανόταν διαρκώς. Σε αυτή την τρίτη περίοδο έφτασε μέχρι και τους 26 πόντους (76-50 από το καλάθι του Κόπονεν).

Το ίδιο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά έφτασε μέχρι και το -36 (94-58 με δύο βολές του Σβεντ). Στο τέλος, πάντως, η Κίμκι δεν εκδήλωσε επίθεση και θα μπορούσε να φτάσει 100 το κοντέρ. Δεν υπάρχουν λόγια, στερέψαμε με αυτά που είδαμε σήμερα και με αυτά τα αρνητικά στοιχεία που εμφάνισε ξανά ο Ολυμπιακός, ειδικά σε φετινό εκτός έδρας παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-50, 98-66

Χίμκι (Ιβάνοβιτς): Ράις 4, Σβεντ 19 (5), Ντράγκιτς 8 (1), Ογκοστίν 18 (10ρ), Μπουν 9, Κόπονεν 21 (5), Ιβάλτσεβ 2, Ιλνίτσκι 2, Μόνια 7 (1), Χάνεϊκατ 8 (2)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 8, Σπανούλης 8, Στρόμπερι, Πρίντεζης 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 8, Ουόρικ 8, Χάκετ, Παπανικολάου 7.