Δεν πειράζει θΡΥΛΑΡΑ μου θα επιστρέψουμε !!!!!! Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-99

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ηττήθηκε στο τελευταίο αγώνα του ΤΟΡ 16, αλλά χειροκροτήθηκε από τους φιλαθλους του, για την προσπάθεια των παικτών του σε όλη την διάρκεια της σεζόν. Πλέον το ενδιαφέρον των ερυθρολεύκων στρέφεται στις εγχώριες διοργανώσεις.

12986927_1730644810504521_6340300134951575393_n

Για την αυλαία του φετινού TOP-16, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ με σκορ 96-99. Με αυτόν τον τρόπο, οι Πειραιώτες είπαν “αντίο” στην φετινή Euroleague, καθώς είχαν ήδη αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης, μη καταφέρνοντας να περάσουν στα προημιτελικά του θεσμού ύστερα από 11 χρόνια συνεχής παρουσίας. Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν τον όμιλο τους με αρνητικό ρεκόρ, μετρώντας 6 νίκες και 8 ήττες. Οι φίλαθλοι στις κερκίδες απαίτησαν την κατάκτηση του ελληνικού Πρωταθλήματος.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μιλουτίνοβ, με την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη περίοδο να είναι εντυπωσιακά εύστοχη, μετρώντας 6/7 τρίποντα από την περιφέρεια. Ο Παπαπέτρου στο 3′ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (9-8), αλλά στην συνέχεια οι Ρώσοι έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλαν μεγάλα σουτ βρήκαν ρυθμό και εκτόξευσαν την διαφορά στο +10 (9-19) με τρίποντο του Φριντζόν. Στο 7′ έκανε την επανεμφάνιση του ο Λοτζέσκι, ο οποίος έδωσε λύσεις στην επίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας και πάλι στο +10 (18-28) με τρίποντο του Νίκολς, με το 25-33 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τζόνσον-Όντομ που έβαλε μεγάλα σουτ. Ο Χάκετ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (36-33) στο 13′. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, ο Ουόρικ αξιοποίησε την ασίστ του Χάκετ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, με τον εξαιρετικό Ντε Κολό να φέρνει την ΤΣΣΚΑ στο +6 (39-45) στο 17′ με σουτ από μέση απόσταση. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον δραστήριο Παπαπέτρου και τους Χάντερ και Λοτέσκι, αλλά δεχόταν εύκολα πόντους στην άμυνα, με το σκορ του ημιχρόνου να “γράφει” 45-50 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν ήδη μοιράσει και 15 ασίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάντζαρης πήρε… φωτιά, καθώς πρώτα με τρίποντο και ακολούθως με γκολ-φάουλ, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (54-52). Οι Πειραιώτες είχαν βελτιωθεί στην άμυνα και είχαν περιορίσει τους Ρώσους, οι οποίοι είχαν μείνει με 2 πόντους σε 4 λεπτά, με τον Λοτζέσκι να διατηρεί στο 25′ (56-54) το προβάδισμα για τους “ερυθρόλευκους”. Οι Πειραιώτες άρχισαν να τρέχουν στον ανοιχτό γήπεδο, βγάζοντας αιφνιδιασμούς, με τον Παπανικολάου να φέρνει τον Ολυμπιακό στο +4 (62-58) στο 27′. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε να κάνει μεγάλο ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με τον Αγραβάνη με συνεχόμενα φόλοου να φέρνει την διαφορά στο +6 (69-63) και το σκορ στο 30′ να “γράφει” 69-64.

Η ΤΣΣΚΑ είχε ρίξει την απόδοση της, ο Ολυμπιακός έλεγχε τον ρυθμό, αλλά η ΤΣΣΚΑ, αν και είχε κατακτήσει την πρώτη θέση στο γκρουπ, δεν παρουσιαζόταν αδιάφορη στο παρκέ και επιθυμούσε την νίκη. Οι Χάινς και Τεόντοσιτς στον αιφνιδιασμό έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους Ρώσους με σκορ 71-74 στο 33′, ενώ ακολούθως ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Τζάκσον, ο οποίος πρώτα με ένα εντυπωσιακό μπάσιμο και στην συνέχεια με τρίποντο, έφερε τους φιλοξενούμενους στο +6 (73-79) στο 35′.

Ο Χίγκινς με νέο τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +9 (73-82) στο 36′, με τους Ρώσους να βγάζουν καλές άμυνες και τους γηπεδούχους να έχουν “βραχυκυκλώσει” την επίθεση. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, με τον Χάντερ να μειώνει σε 82-87 στο 38′. Ακολούθως οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμυνες, ο Σπανούλης μείωσε με τρίποντο σε 85-87, αλλά ο Κουρμπάνοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο ένα λεπτό πριν το τέλος (85-90). Σπανούλης και Λοτζέσκι ευστόχησαν από την περιφέρεια, μειώνοντας σε 91-93 στα 17” πριν το τέλος, αλλά ο Ντε Κολό στις βολές ήταν εύστοχος, όπως και ο Κουρμπάνοφ. Ο Λοτζέσκι στα 3” πριν την λήξη με τρίποντο μείωσε το σκορ σε 96-97, αλλά ο Ντε Κολό ήταν και πάλι ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, με τους Πειραιώτες να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 96-99.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99

Ανά δεκάλεπτο: 25-33, 20-17, 17-14, 27-35

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 7 (2), Χάντερ 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 12 (2), Ουόρικ 2, Χάκετ 6 (1), Λοτζέσκι 18 (2), Παπανικολάου 5.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20, Κουλάγκιν Κ., Τεόντοσιτς 13 (2), Φριντζόν 11 (2), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 13 (1), Λαζάρεφ 4, Βοροντσέβιτς 10 (1), Χίγκινς 5 (1), Κουρμπάνοφ 11 (2), Χάινς 7.