Δέκα με τόνο!

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÆÉÅËÏÍÁ ÃÊÏÑÁ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ZIELONA GORA - OLYMPIAKOS

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 91-80 από την έδρα της Ζιελόνα Γκούρα, ολοκλήρωσε την πρώτη φάση της Ευρωλίγκας με 10-0 και προκρίθηκε ως πρώτος και αήττητος στο TOP-16 της Ευρωλίγκας παραμένοντας αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις. Τέσσερις παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα μας άρχισε καλά το παιχνίδι με τον Βασίλη Σπανούλη να την οδηγεί σε άμυνα και επίθεση. Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν από το ξεκίνημα σε θέση οδηγού και με τον Σπανούλη να φτάνει γρήγορα τους 8 πόντους οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 18-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε πολλές αλλαγές στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά αυτό καθόλου δεν επηρέασε τον ρυθμό και την εικόνα της ομάδας. Μάλιστα οι Πρωταθλητές Ευρώπης, με τον Στράτο Περπέρογλου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (24-34), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα συντήρησαν τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους 32-41 στο 19’ με το ημίχρονο να τελειώνει 34-43.

Στην τρίτη περίοδο ο Θρύλος μπήκε αγριεμένος στο παρκέ και μέσα σε 1:30 πέτυχε εφτά πόντους και έστειλε τη διαφορά στο +14 (36-50) στο 22’. Ο Σπανούλης μοίραζε ασίστ, Λοτζέσκι, Περπέρογλου και Ντάνστον τελείωναν τις φάσεις και έτσι η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα (45-60) στο 25’.  Οι Πολωνοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, αλλά με το που μείωσαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα (60-67) στο 29’, ο Ματ Λοτζέσκι ανέλαβε δράση για το 60-72  με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 62-72.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν και πάλι το γκάζι και με συνεχόμενους πόντους του Στράτου Περπέρογλου η διαφορά έφτασε στο +17 (64-81) στο 32:30’’. Στο τελευταίο εφτάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι»  διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν στη νίκη με 80-91.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-43, 62-72, 80-91

Πηγή:olympiacosbc.gr